Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 23 Bin Doları Aşarken Tasfiye Oranlarında Büyük Artış Yaşandı

Bitcoin haftalar sonra güçlü bir yükseliş trendine girerken, vadeli piyasalarda likidasyon oranları arttı.
Bitcoin 23 Bin Doları Aşarken Tasfiye Oranlarında Büyük Artış Yaşandı
HABER GİRİŞ

Bitcoin geride kalan yıl boyunca büyük düşüşlere tanık oldu ve 15.000 dolar seviyelerine kadar geriledi. Bu düşüş dalgası küresel piyasalardaki faiz artırımları ve resesyon endişelerinin gölgesinde gerçekleşti.

Yeni yıl ile beraber BTC toparlanmaya başladı ve dört ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Dijital varlık yazım itibarıyla 23.000 dolardan işlem görüyor. BTC bu yükselişi ile piyasa değerini de 440 milyar doların üzerine taşıdı.

Kripto para piyasasını toplam değeri uzun zaman sonra 1 trilyon dolar seviyesini geri almış görünüyor. Son yükseliş dalgası vadeli işlemler üzerindeki likidasyon oranlarına da yansımış görünüyor.

Coinglass’tan elde edilen verilere göre son 24 saatte 82 binden fazla yatırımcı tasfiye edildi. Toplam tasfiyeler ise 381 milyon doları aşmış durumda. Likidasyon yaşanan varlıklarda başı Bitcoin ve Ethereum çekti.

Kripto piyasası likidasyon grafiği
Kaynak: Coinglass

Aptos ve Solana üzerinde de sırasıyla 26 milyon dolar ve 11 milyon dolarlık tasifyeler görüldü. Bitcoin’de 152 milyon dolarlık pozisyon tasfiye edilirken, Ethereum’da bu oran 110 milyon doları aştı. Piyasa genelinde yaşanan tüm likidasyonların yüzde 80’i kısa pozisyonlar üzerinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Borsa bazında bakıldığında ise en fazla tasfiyenin 148 milyon dolar ile OKX’te olduğu görülüyor. Onu 67 milyon dolar ile Binance ve 21 milyon dolar ile Bitmex takip ediyor.

BTC, 1 Ocak tarihinden bu yana yüzde 39’luk bir getiri sağlamış durumda. Kripto para birimi buna rağmen Kasım 2021’deki 69.000 dolar olan tarihi zirvesinden yaklaşık yüzde 65 aşağıda işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın