Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin 2023’ün Dördüncü Ayını da Yükseliş Mumuyla Kapatabilecek mi?

Bitcoin fiyatı, aylık kapanışlarda üst üste dördüncü kez boğa görünümünü koruma niyetinde. Peki, bunu başarabilecek mi? Detaylar haberde;
Bitcoin 2023’ün Dördüncü Ayını da Yükseliş Mumuyla Kapatabilecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 ticaret yılının başlangıcından bu yana geride kalan 3 aylık süreçte yükseliş mumunu korumayı başaran amiral kripto para birimi Bitcoin (BTC) dördüncü kez bunu başarmaya oldukça yakın görünüyor. Peki, dördüncü kez art arda yükseliş mumunu yakabilecek mi?

2023 yılı, kripto endüstrisinin yanı sıra son dönemde birçok kripto analistini şaşırtacak şekilde büyük ölçüde toplanan BTC fiyatı için oldukça hareketli bir süreç olmaya devam ediyor.

BTC Yükseliş İvmesini Koruyor

Haziran 2022 döneminden bu yana ilk defa 30 bin dolar seviyesini aşmayı başaran Bitcoin’in dikkat çeken fiyat hareketlerinin pazardaki coşkuyu tetiklemesi bireysel ve büyük kripto para birimi yatırımcılarının ilgisinin yeniden uyanmasını sağladı.

Yeni yıla 16 bin dolar seviyesinde giren BTC, ilk ayı 23.139 dolarla kaparken, Şubat kapanışı 23.147 dolar seviyesinde gerçekleşti. Yükselişle geçen Mart ayını 28.478 dolar seviyesinde kapatan kral kripto para birimi, Nisan ayının kapanışına artık iki gün kalırken haber yazımı itibarıyla 29.200 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Kapanışa yakın şu anda piyasa hissiyatı olumlu görünse de, bu hislerin oluşumda hangi unsurlar etki yaratmış olabilir?

GCM Yatırım Banner

Bitcoin Fiyatı Dikkatleri Çekiyor

Son aylardaki fiyat hareketlerinde ve rallilerinde kararlı bir duruş sergileyen BTC’nin bu yükselişi diğer pek çok altcoinin yükselişi için de bir tetikleyici oldu. Pazardaki bu olumlu fiyat gelişimi, piyasa genelinde bir boğa koşusunun başlamasına ve yükseliş hareketlerinin devamına neden oldu.

Piyasadaki bu hareketlilik ünlü kripto uzmanlarının, büyük şirketlerin yöneticilerinin ve sosyal medya fenomenlerinin yükseliş fiyat tahminleri ile daha bir coşku kazandı.

Reuters kaynaklı habere göre Standard Chartered’ın dijital varlık araştırma başkanı Geoff Kendrick, 2024 yılına kadar 100 bin dolara ulaşabileceğini öne süren bir Bitcoin fiyat tahmininde bulundu. Zengin Baba Yoksul Baba kitabıyla tanınan ünlü yazar Robert Kiyosaki ise sosyal medya hesabından BTC için benzer biçimde 100 bin dolarlık bir fiyat tahmini bildirdi.

Analistlerin ortak görüşüne göre BTC’nin ani fiyat artışı ve hareketleri çeşitli piyasa faktörlerine, Tradfi ve iş dünyasındaki olaylara da bağlanıyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

BTC Güvenli Liman Olarak Görülmeye Başlandı

Silikon Valley ve Silvergate gibi banka devlerinin çöküşü, kullanıcıların fonlarının güvenliğinden endişe duymasına bağlı olarak geleneksel finans dünyasında taşları yerinden oynattı.

Banka çöküşleri, artan enflasyon ve dolarsızlaştırma endişeleri, pek çok finans uzmanı ve yatırımcının, merkezi olmayan yapısı nedeniyle Bitcoin’i güvenli liman varlığı olarak görmesine neden oldu.

Geleneksel finans sisteminin sıkıntıları, First Republic Bank’ın potansiyel olarak başarısız olacağına dair son gelişmelerle devam ederken, Bitcoin fiyatının bir ayı daha yükseliş bölgesinde kapatması artık çok yakın görünüyor.

BTC Fiyatına Bakış

Aylık grafik zaman dilimi itibarıyla Bitcoin fiyatının art arda 3 aylık çıkışının ardından bir kez daha yükseliş notuyla Nisan ayının sonuna doğru geldiği görülüyor.

Nisan ayı, geçen yıldan bu yana ilk kez 30 bin dolar fiyat seviyesini geçen BTC’nin yükseliş aktivitesine ve kimi zaman iniş çıkışlarına tanıklık etti.

Fiyat, önceki hafta 31 bin doların altındaki direnci kısaca test ettikten sonra, 27 bin doların altına ciddi bir geri çekilme yaşadı. Ancak güçlü bir tepki ile yeniden yükselen BTC, haber yazımı itibarıyla önemli bir destek seviyesinin hemen üzerinde 29.300 dolara yakın işlem görmekte.

29.200 dolar destek seviyesinin altında bir kırılma, yeniden 28 bin doları masaya getirebilir. Ancak, BTC boğaları ivme kazanıp 30 bin doların biraz üzerindeki direnci kırabilirse, bir sonraki mevcut direnç seviyesini test etmek için bu kez 31 bin doların geçilmesi gündeme gelebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.