Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Toparlanması MSCI Türkiye’ye Yetmedi, Boeing’in THY Etkisi ve MPARK Gündemi!

Yurt içi piyasalarda Boeing gölgesinde açıklama yapan THYAO ve MPARK açıklaması; BIST değişimleri ve MSCI Türkiye endeksine bakış.
BIST Toparlanması MSCI Türkiye’ye Yetmedi, Boeing’in THY Etkisi ve MPARK Gündemi!
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalarda 2019 başı ile güçlenen risk iştahında yer yer bozulmalar kaydetmiştik. ABD Çin görüşmelerinin olumlu seyri iştahı kabartırken, olumsuz sonuçlara dair beklentiler ise piyasa seyrini bozmuştu. Peki son ayların kazanımları dünya genelinde ve Türk varlıklarında kalıcı mı?

Gelişmekte olan pazarlara baktığımızda MSCI EM endeksi son verisinde 11,02 puanlık bir yükseliş kaydetmişti. Endeksin bu yılın Ocak ayından bu yana tırmanışı sürmekteydi ve 1.052 puan tepesinden geri çekilme başlamıştı ve o seviyeden tekrar yükseliş gerçekleşmiş bu dalgalanma seyri Ocak’ta yükseliş Şubat’ta düşüş şeklinde kaydedilmişti.

BIST 100 ve MSCI Türkiye Değişimleri

BIST Toparlanması MSCI Türkiye'ye YetmediBIST Bankalar endeksi primlenmesi ile MSCI Türkiye endeksi %0.8’lik bir değerlenme ile negatif seyrinden ayrışma kaydetti. BIST 100 endeksinde haftanın ikinci günü gerçekleşen değer kazanımı (%0.86) ile MSCI Türkiye son zamanlardaki kayıplarını telafi etmeyi başaramadı. 

Endeksi bugün son zamanlardaki aşağı yönlü güncellenen teknik veriler ışığında 101.570 seviyesinde beliren pivot noktası ile değerlendirebiliriz. 101 bin seviyesinin olası bir psikolojik eşik olarak ele alınabileceği tabloda teknik tarafta 101.070 bir destek niteliğinde takip edilebilir; noktanın aşağı yönde kırılması senaryosunda ise 100.400 bölgesinde ikinci bir destek karşımıza çıkabilir.

Yurt İçi Gelişmelerde THYAO ve MPARK

THYAO Boeing ve Dava Gündemi ile MPARK AçıklamasıDünya genelinde gündemi meşgul eden Boeing gelişmesi gölgesinde yurt içinde etkili olan dikkat çekici tablo ise Türk Hava Yolları’nın yaptığı açıklamada filosunda bulunan 12 Boeing 737 Max uçağını uçuştan çektiği duyuruldu. THY’nin Şubat 2019 sonu itibariyle filosunda 338 adet uçağı bulunduğu biliniyor. Diğer tarafta THY uçağının TK-01 sefer sayılı uçağının JFK havalimanına inişinde türbülansa girmesi üzerine yaralanan yolculardan Seat Nikaj THY aleyhine dava açtığı dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Son aylarda endeksin ivmelenmesine karşılık, endekse betası yüksek olan havayolu hisse senedinin geri kaldığı dikkatimizi çekmişti. Tüm yorumlarda bu düşüncenin baskın olmasına karşılık THYAO’nun son duruşu günlük bazda %2.67 geri çekilme ile 12,75 TL’den ticaret görüyor. Hisse 52 haftalık hareketinde %27.25 negatif yönde dalgalandı.

Diğer tarafta Medikal Park’tan bir açıklama gündeme netlik kazandırdı. Şirketin KAP’ta yaptığı açıklamada gündemde yer alan TV8 televizyon kanalını satın alacağına dair haberlerin asılsız olduğunu bildirdi. Gelişmenin ardından an itibarıyla MPARK %0.63 değerlenme ile 12,68 TL/p’den işleme giriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın