Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Vadelilerini Yükselişine Destek Alan BIST Alıcılı Seyrediyor

ABD borsalarında teknoloji endeksleri önderliğinde toparlanma, Türkiye varlıklarında dünyadan negatif ayrışma... BIST 100 tepki alışı kaydederken, ayrıntılar şöyle;
ABD Vadelilerini Yükselişine Destek Alan BIST Alıcılı Seyrediyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekim ayında yaşanan zayıf Wall Street  piyasaları Çarşamba günü yüzünü yukarı çevirdi. Geçtiğimiz ay düşüşleri toparlama yönünde adımlar atan endeksler küresel yatırımcılar için cezbedici bir görünüm sergiledi. Kaydettiğimiz bu hareketler teknoloji endeksleri ağırlıklı çizildi.

Nasdaq endeksinde Ekim ayı bazlı %8.5 oranında geri çekilme kaydeden Facebook 2008’den bu yana en kötü aylık performans sergilemesine rağmen ay bitimine yakın %2.7 seviyelerinde toparlanma gösterdi.S&P 500 6 aydan daha uzun bir süredir düşüş kaydediyordu. Endeks 20 Eylül’den bu yana ilk kez ardı ardına tırmanış sağladı ve son kapanışında %1.09 bir primlenme daha gösterdi.

Teknoloji Hisselerinde Toparlanma

Teknoloji Hisselerinde ToparlanmaTeknoloji hisseleri Ekim ayında şimdiye kadar görülen en keskin satış kaydeden sektörler arasında yer aldı ancak sosyal medya şirketi Facebook’un Çarşamba günü açıkladığı üçüncü çeyrek mali tablosundan sonra şirket hissesi yukarı yönlü hareket etti ve %4.6’lık bir artış kaydetti. FANG grubunun diğer üyeleri, Netflix, Alphabet ve Amazon’un Ekim bazlı oluşan grafiklerdeki etkisi %5 civarında gerçekleşti.

Vergi indirimi sonrasında piyasalara baktığımızda beklenen tepki alımının geldiğini görüyoruz. Uzun bir aradan sonra toparlanma yolunda adımlar atan dünya borsalarında yukarı yönlü grafikler %12 primlenmelerle kaydedildi. ABD vadeli piyasalarında ve Asya borsalarında tepki bazlı işlemlerin devam edeceği düşünülürken Hang Seng’te %1.42’lik bir değer artışı gözlemliyoruz. Nikkei 225 %1.6 ve KOSPI %0.6 civarında değer kayıpları yaşadı.

Türkiye Varlıklarında Negatif Ayrışma

Türkiye Varlıklarında Negatif AyrışmaTürkiye varlıklarına baktığımızda küresel piyasa satış dalgasından hafif etkilenmeleri ve pozitif ayrışmalarına son haftalarda sık rastladığımız piyasalar bu sefer alışılagelenin tersine dünya piyasalarından negatif ayrıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak beka eşya, otomotiv, mobilya ve konut sektörüleri için açıkladığı KDV/ÖTV indirimleri etkili oldu. Vadeli Wall Street piyasalarına bakıldığında Borsa İstanbul’un yükselişinde destekçi olabilecek görünümler gözlemliyoruz.

GCM Yatırım Banner

Endekste Toparlanma Gözlemleniyor

Endekste Toparlanma GözlemleniyorBIST 100 endeksine kıyasla daha iyi bir performans beklenen ve 2019 için beklentilerinde açıkladığı 2018 üçünü çeyrek bilançosuyla iddialı olan Yapı Kredi’yi yakından gözlemleyeceğiz. Bakan Albayrak’ın açıklamasından sonra Yatay, Doğtaş ve Arçelik hisse senetlerinde ivme kazanan yükseliş yatırımcıların yorumlarına göre olası bir satış fırsatı olarak kullanılabilir.

Borsa İstanbul 100 endeksinde takip ettiğimiz noktalarda teknik olarak yorumlanan pivot seviyesini 90.450, altı salınımlarında desteğini 89.000 ve üstü gerçekleşen grafiklerde ise direncini 91.650 puan seviyeleri olarak takip ediyoruz.

Yurt İçi Şirket Gelişmelerinde YKBK Olumlu

Yurt İçi Şirket Gelişmelerinde YKBK OlumluYurt içi şirket gelişmelerine baktığımızda Tofaş Fabrika beklentilerin üzerinde yıllık bazda %10 artışla 311 milyon TL net kar açıkladı. FAVÖK rakamı ise %71 oranında bir artışla 731 milyon TL olarak gerçekleşti. Şirketin ihracat gelirleri 3. çeyrekte yıllık bazda 53.000 adetle değişiklik göstermeyen ihracat hacmine kıyasla kurdaki olumlu etki sayesinde %54 artışla 3.7 milyar TL’ye ulaştı.

  • TOASO %1.71 değer kaybı ile 20,74 TL’den işlemlerine devam ediyor. Hisse 52 haftalık değişiminde operasyonel faaliyetler ve finansal maliyetler kaynaklı %28.87 seviyesinde geri çekilme kaydetti.

Yapı Kredi Bankası yılın üçüncü çeyreğinde 1.115 milyon TL solo net kar açıkladı. Bankanın öz kaynak karlılığı üçüncü çeyrekte 270 baz puan düşüş gösterdi. Açıklanan mali tablosunun şirket hissesine yansıması olumlu olabilir. 

  • YKBNK %1.23 primlenerek 1,64 TL’den günlük işlemlerine devam etmekte. Hissenin yıllık yüksek noktası 3,20 TL ve düşük seviyesi 1,58 TL olarak gözlemleniyor.

 Wall Street piyasalarında kapanışları Dow Jones’te %0.97 primlenme ile 25.115,76, Nasdaq’ta %2.01 ile 7.305,90 ve S&P 500’de %1.09 oranıyla 2.711,74 puandan kaydedildi. Uzak Doğu piyasaları Hang Seng (+%1.54) dışındaki endekslerde değer kaybı sergiledi.

Berat Albayrak’ın açıkladığı vergi indirimini yorumladığımızda; söz konusu indirimler yılın son çeyreğinde büyümeye sınırlı bir olumlu etki edecektir. Diğer taraftan ÖTV ve KDV indirimlerinin bütçe üzerinde olumsuz etkileri olacaktır lakin büyümedeki canlanma bu negatif gelişmeyi telafi edebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.