Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: SISE, YEOTK, GESAN, ORGE

Borsa İstanbul’da alıcılı bir gün geçerken, Şişecam, Girişim Elektrik, Yeo Teknoloji, Orge Enerji ve Logo Yazılım şirketlerine dair son gelişmeleri derledik.
BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: SISE, YEOTK, GESAN, ORGE
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Haftanın son işlem gününe girerken, yurt içi sermaye piyasalarında pozitif bir hava izliyoruz. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi güne yüzde 2,41 yükselişle 5.188 puandan başladı. Ardından ılımlı bir yükseliş göstererek 5.258’e kadar yükseldi. Bu hafta piyasalar için oldukça volatil geçti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için verilen hapis cezası, Çarşamba günü sert satışlar getirdi. Dün ve bugün ise kayıpların silindiğini görüyoruz.

Bu haberimizde sizlere BIST şirketlerinin bu sabah itibarıyla yayımladıkları Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) haberlerini ve hisselerdeki son durumu vermeye çalıştık.

Şişecam’ın Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu Yükseldi (SISE)

Şişecam’ın Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu Yükseldi
Kaynak: KAP

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Kurumsal Yönetim İlkeleri’ne uygun olarak derecelendirme yapmak üzere faaliyet izni bulunan SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri, Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş.’nin kurumsal yönetim ilkelerine uyum derecelendirmesi raporunu yayımladı.

Buna göre 16 Aralık 2021 tarihinde 95,51 (10 üzerinden 9,55) kurumsal yönetim derecelendirme notu yükseltildi. Söz konusu notun 16 Aralık 2022 tarihi itibarıyla 96,01 (10 üzerinden 9,60) olarak revize edildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Genel puanlamada farklı ağırlıkları olan diğer ana başlıklardan pay sahiplerinin notu 95,49, kamuyu aydınlatma ve şeffaflık notu 97,51, menfaat sahipleri notu 99,48, yönetim kurulu notu ise 93,82 olarak gerçekleşti.

Şişecam hisseleri (SISE) güne yataya yakın pozitif açıldıktan sonra kazancını genişletti. Saat 11.46’da yüzde 0,30 artıda 39,54 liradan işlem görüyor.

YEO Teknoloji’den 9 Milyon Dolarlık Sözleşme (YEOTK)

Yeo Teknolojileri Enerji ve Endüstri A.Ş. güneş enerjisi santrali (GES) projesi için Arta Tekstil ile 9.000.000 dolar+KDV tutarında sözleşme imzaladı. Söz konusu gelişmenin şirket cirosuna olumlu katkı sağlayacağı belirtildi.

Şirketin YEOTK koduyla borsada işlem gören hisseleri pozitif bir açılış yaptı. 79,15 liradan kapandıktan sonra yeni güne 83,1’den başladı ve 83,95’e kadar çıktı. Seansın ilk bir saatinde yüzde 2’den fazla prim yaptı.

Orge Enerji İş Sözleşmesi İmzaladı (ORGE)

Orge Enerji Elektrik Taahhüt A.Ş. 18.10.2022 tarihinde Göncay Plastik San. ve Tic. A.Ş. başlatılan sözleşme gelişmelerine dair son durumu açıkladı. Göncay Plastik Çatı Güneş Enerji Santrali Projesi’nin anahtar teslim kurulum işlerine yönelik iş için sözleşme imza sürecinin tamamlandığı belirtildi.

1.335.281 ABD doları+ KDV tutarında olan işin 120 gün içinde tamamlanması planlanıyor.

ORGE hisseleri an itibarıyla yüzde 2,30 değer kazancıyla 27,58 liradan işlem görüyor. Perşembe günü 26,96’dan kapanan hisseler, yeni güne 27,2’den başladı.

Logo Yazılım’ın Kurumsal Yönetim İlkelerine Uyum Notu Yükseltildi (LOGO)

SAHA Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri tarafından yapılan değerlendirmeye göre Logo Yazılım Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin kurumsal yönetim derecelendirme notunu 10 üzerinden 9,40’a yükseltti.

Girişim Elektrik’ten Yeni Sipariş Açıklaması (GESAN)

Girişim Elektrik KAP’a yaptığı bildirimde yüzde 70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş.’nin aldığı sipariş hakkında kamuoyunu ve yatırımcıları bilgilendirdi.

Europower’ın orta gerilim anahtarlama ürünleri tedariki için 1.071.860 dolar tutarında sipariş aldığı belirtildi.

Yatırımcılar Europower’ın halka arzını dört gözle bekliyor. Girişim Elektrik hisseleri (GESAN) ise şu dakikalarda yüzde 1,83 ekside 279,30 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.