Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: OTTO, GESAN, EUREN, ENJSA

Yılın son haftasına girerken, piyasalarda alıcılı seyir devam ediyor. Borsada yer alan bazı şirketlere dair son gelişmeler haberimizde…
BIST Şirketlerinden Güncel Haberler: OTTO, GESAN, EUREN, ENJSA
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yurt içi hisse senedi piyasaları Aralık ayının son haftasına da güçlü başladı. Hemen hemen tüm sektör endekslerinde oklar yukarıyı gösteriyor. BIST 100 endeksi rekor açılışın ardından 5.538 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Endeks, saat 13.41’de yüzde 1,18 artıda 5.518 puandan işlem görüyor. Yılın son haftasının ilk işlem gününde BIST şirketlerine dair son haberler ve önemli gelişmeler şöyle…

OTTO Holding’den İş Sözleşmesi (OTTO)

Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yapılan açıklamada şirketin iştiraki olan Otto Girişim ve Teknoloji Yatırım A.Ş.’nin medya takip ve raporlama teknolojisi geliştirme ve geliştirilen teknolojiyi münhasıran lisanslama konusunda Adba CRM İletişim Hizmetleri A.Ş. ile anlaştığı belirtildi.

Söz konusu anlaşma kapsamında KDV hariç 5.930.000 TL hasılat elde edileceği açıklandı.

Europen’den Gizlilik Anlaşması (EUREN)

Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Romanya’da kurulu bir hazır kapı ve pencere üretim tesisinin satın alınmasıyla ilgili olarak gizlilik anlaşması imzalandığını duyurdu. Şirket geçtiğimiz günlerde yönetim tarafından yapılan pay satışı ile ilgili olarak tartışmaların odağında yer almıştı.

GCM Yatırım Banner

Güler Holding’den Pay Satışı (GLRYH)

Güler Yatırım Holding, şirketin bağlı ortaklığı  RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’nin  (RTALB)  payları ile ilgili olarak satış işlemi yaptığını duyurdu.

Deva Holding FDA Onayı Aldı (DEVA)

Deva Holding A.Ş. rutin olarak yapılan FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu) denetimine dair açıklamada bulundu. Çerkezköy Tesislerimizde Şubat 2019’da yapılan denetimde, FDA’nın önceden onayladığı limitlerde daraltım istemesi sebebiyle çevre etkilerinin yeni limitlere uyumlandırılması konusunda gerekli çalışmaların yapıldığı ve US FDA onayının alındığı açıklandı.

Gen İlaç Yatırım Teşvik Belgesi Aldı (GENIL)

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. 1,60 MW kapasiteli Çatı Güneş Enerjisi Santrali Projesine ilişkin yatırım teşvik belgesi aldığını açıkladı. Bu belge ile gümrük vergisi muafiyeti, katma değer vergisi istisnası, 6 yıl sigorta primi işveren hissesi, yüzde 70 vergi indirimi, yatırıma katkı oranı gibi konularda destek alınması öngörülüyor.

Toplam yatırım tutarının 22.859.933 TL olarak tahmin edildiği belirtildi.

Şirket ikinci bir duyuruda ise Biogen International GmbH ile imzalanmış olan Münhasır Distribütörlük Sözleşmesi’ne, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 5. maddesinde yer alan koşulların sağlanması nedeniyle, bireysel muafiyet tanınmasına karar verildiğini bildirdi.

Enerjisa Bağlı Ortaklığından Önlisans Başvurusu (ENJSA)

Enerjisa Enerji A.Ş.’nin bağlı ortaklıklarından Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş., Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) toplam kurulu gücü 4190 MWe/5866 MWp olan güneş enerjisi kaynağına dayalı depolamalı elektrik üretim tesislerinin önlisans başvurularını tamamladı.

Girişim Elektrik İhale Kazandı (GESAN)

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. Toroslar Elektrik Dağıtım tarafından yapılan bir ihalenin sonucuna dair yatırımcılarını bilgilendirdi.

Şirket Gazlı Hücre-Köşk Standart Alım İli ihalesinde en yüksek fiyatı vererek birinci oldu. İhalenin  baz bedelinin 6 milyon 540 bin dolar olduğu açıklandı.

Nasmed GES Kurulumu için Yatırım Teşvik Belgesi Aldı (EGEPO)

Nasmed Özel Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. İzmir’in Ödemiş ilçesinde kurulacak olan GES için yatırım teşvik belgesine başvurmuştu. Bugünkü duyuruda söz konusu başvurunun Bakanlık tarafından onaylandığı belirtildi. Onaylanan teşvik belgesinin tutarının 60.562.780 TL olduğu ve bu kapsamda birçok imkandan yararlanılacağı belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.