Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Eksi Açılan Borsa İstanbul Sert Primlenme ile Direncini Kırdı

Borsa İstanbul küresel satış dalgasının ortasında açılışını katı bir düşüşle kaydederken, kapanışını sert bir "U" dönüşüyle 1.000 puanın üzerinde primlenerek yaptı!
Eksi Açılan Borsa İstanbul Sert Primlenme ile Direncini Kırdı
HABER GİRİŞ

Vadeli endeks Ekim kontratına baktığımızda %0,48 oranında bir primlenme ile 116,175 seviyesinden işlemlerin devam ettiğini görüyoruz. Kontrat gün içersinde 116,575 seviyesi ile yüksek ve 114,575 ile düşük noktasını kaydetti. Gün içersinde pivot olarak yorumlanan noktada 116,250 seviyesine dikkat ettik. Dirençlerinde 117,000 seviyesini incelediğimiz endeks kontratında yukarı yönlü grafik bu seviyeye yaklaşsa da test edemedi.

Vadeli döviz Ekim kontratında dün başlayan kısa pozisyonlu kazanımlar bugün de devam etti. Spot dolarda gözlemlediğimiz değer kaybının sürüşü, uzun pozisyon vadeli işlemlerinde geçen gün elde edilen kazanımların geri verilmesiyle devam ediyor. Kontrat %0,65 oranında bir değer kaybı ile 5,6512 seviyesinde işlem görmekte. 5,6400 seviyesine olan birinci desteğine yakın çizilen grafiğin, noktanın kırılması durumunda 5,5930 seviyelerini test edebileceği düşünülebilir.

Merkez Bankası açıklamasını gelecek veriler teyit edecek mi? TCMB Faiz Kararı Notları Ekim Ayı Enflasyon Verisi İle Netleşecek Merkez Bankası’ndan faizde stabilliğin korunacağı beklentisini teyit ettiğimiz bir açıklama izledik. PPK notunun detaylarında Merkez Bankası’nın enflasyon bazlı rölatif  daha iyimser olduğuna lakin ihtiyatlı duruşun devam ettiğine işaret ediliyor. Önümüzdeki hafta açıklanacak Enflasyon Raporu ile Merkez Bankası’nın tutumunu anlamak adına önemli bir yol kat edilmiş olacak. 5 Kasım’da açıklanması planlanan Ekim ayı enflasyon verisi ile daha da netleşecek bir politika izleyeceğiz. 

Merkez Bankası büyüme tarafında  finansal koşullardaki sıkılaştırmanın etkisine dikkat çekerken, alınan karara baktığımızda yılın son çeyreğinde iktisadi faaliyetteki katı iniş tehlikesinin dikkate alındığını gözlemliyoruz. Yılın kalan kısmında para politikasının seyrinde bir değişiklik beklenmezken faiz artırımının yapılmayacağı yorumlanıyor.

BIST 100 son günlerdeki istikametine U dönüşü yaptı!

Güne Katı ekside Başlayan Endeks, Sert Yükseliş KaydettiBIST 100 endeksinde sergilenen %0.93 oranındaki artış ve 93.553,98 puan ile gerçekleşen işlemler son günlerdeki olumsuz havanın kırılacağına işaret ılımlı bir tavır sergiliyor. Endekste 93.650 seviyesinde ilk direnci olarak yorumlanan noktanın kırılması halinde ortaya çıkabileceği düşünülen 2. direnç seviyesi 94.640 noktasında inceleniyor. Bankacılık hisseleri bu sefer öncü hareket konumunda yer alamıyor. 

GCM Yatırım Banner
  • ISCTR %0.25, GARAN %0.98, HALKB %0.46 oranında primlenirken AKBNK %1.62 oranında değer kaybı gösteriyor. Akbank’ta kaydedilen bu düşüşün açıklanan olumsuz bilanço kaynaklı olduğu düşünülebilir. 
  • Türk Hava Yolları’na baktığımızda son günlerde gösterdiği hacim listesindeki konumunu artırarak 732.176’lik işlem hacmi ile birinci sıraya geçtiğini görüyoruz. (GARAN ikinci sıraya geçti.) Hisse %1.35’lik bir değerlenme ile 15,75 TL’den işlem görüyor. Kağıt bugün 15,83 seviyesinde tepe ve 15,31 seviyesinde dip noktasını kaydetti.
  • ASELS %1.27’lik artış ile 25,48 TL seviyesinden işlemlerine devam ederken, günlük bazda yüksek noktasını ikinci seansın son dakikalarında kaydediyor. Hisse gün içersinde geçtiği günkü kapanışına yatay hareketler gösterse de kapanışa yakın değerlenme kaydetti.
  • Endekste aylık ortalama hacimlere göre, hacim artışı olan hisseler (adet) TKFEN %61, AKSA %59, TCELL %45, CCOLA %53, ULKER %46 olarak gözlemleniyor.
Borsa İstanbul’da haftanın olumlu kapanabileceği yorumlanıyor!

Borsa İstanbul'da Olumsuz Başlayan Haftanın Artıda Kapanabileceği YorumlanıyorBorsa İstanbul endeksine baktığımızda Wall Street piyasalarından yayılan bulaşıcı satış hastalığının bugün kırılmış olabileceğinden bahsetmemiz daha yakın bir ihtimal olarak değerlendirilebilir. Dünkü şok düşüşlerinden sonra bugün değer kazanımları ile açılışını yapan ve işlemlerine yukarı yönlü devam eden ABD piyasaları nispeten benzer lakin o kadar sert yukarı yönlü hareketler gözlenmeyen Avrupa borsaları Türkiye finansallarına paralel hareket ediyor. Küresel piyasalarda güçlenen dolara karşı Türk Lirası pozitif ayrışmasını sürdürüyor.

Türkiye piyasalarında olumsuz başlayan hafta ve devamında gerçekleşen negatif 3 günün ardından bugün yakalanan ılımlı havanın kırılmaması durumunda haftanın pozitif bir kapanışa doğru ilerlediği yorumlanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.