Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Haftayı Satıcılı Kapatırken Küresel Piyasalara Paralel Seyretti

ABD gelişmelerinin tesirinde kalan küresel piyasalarda haftalık gelişmeler ve haftanın son gününde satıcılı küresellere katılan Türkiye varlıkları. Hafta içi kaydettiğimiz dünya bazlı finansal tablolar, ayrıntılar şöyle;
BIST 100 Haftayı Satıcılı Kapatırken Küresel Piyasalara Paralel Seyretti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

13.10.2018 Cuma günün Ekim ayının 2. haftasını fiyatlayan piyasaların işlem yönün teyit etti. Rahip Brunson davasında beraat kararı ve devamındaki süreçte Brunson’ın ülkesine dönüşü… Haftanın son işlem gününde ABD’de 1987 krizini hatırlatan aşağı yönlü sert grafikler kırılmış, endişeli yatırımcı ılımlı havaya girmişti. Ekim ayının üçüncü haftasında neler oldu? Haftalık piyasa gelişmelerini toparlıyoruz…

İyi Kapanan Haftadan Kalma “İyi” Pazartesi’yi Niteledi!

Alıcılı Kapanan Haftadan Sonra Pazartesi Olumlu SeyrettiPazartesi gününe Cuma’dan kalma bir pozitif hava hakimdi. Hafta iyi haberle başladı. Cuma günü tepki alımlarıyla, son işlem saatinde ABD hisse senedi piyasaları 200 günlük ortalamaların üzerinde kalmayı başarmıştı. Rahibin ülkesine dönmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump yaptığı açıklamada ABD – Türkiye ilişkilerinde ilerleme beklediğini belirtmişti. 

Türkiye piyasalarına baktığımızda, varlıklarda değer artışının devam ettiğini izledik. Pazartesi sabahının ilk işlemlerinde dolar bazlı lirada kazanımların sürmesi, piyasalardaki primlenmenin destekçisi niteliğindeydi. 

Bloomberg tarafından yapılan ankete göre 2018 yılının 4. çeyreğinde (4Ç18) en kötü performans göstermesi düşünülen üç piyasa arasında Türkiye’nin yer almaya devam ettiğini gözlemledik. Ancak diğer taraftan, Türk piyasası nakit girişi ve varlıklardaki ağırlıklı konum açısından önemsediğimiz yabancı yatırımcı nezdinde Türk varlıklarında kalıcı bir iyileşme sağlanamamış olması olayın olumsuz taraflarından biri olarak karşımıza çıkmıştı. 

Güncel döviz kurlarını takip etmek için tıklayınız!

GCM Yatırım Banner

Haftanın ilk gününde yurt içi şirket gelişmelerine Akbank Yönetim kurulu önümüzdeki bir yıllık süreçte uluslararası piyasalarda seküritizasyon kredisi için Genel Müdürlüğe talimat verdi, gerçekleştirilmesi planlanan kredi üst limiti 1 milyar EURO olarak belirtildi. 

*Seküritizasyon bilançonun dönen varlıklar alanında bulunan, stok görünümündeki taksitlere dayanan ve uzun vadeli alacakların likit hale dönüştürülmesidir.

Ham petrol fiyatları artış ivmesini kaybetse de,  yükselişi yatay devam ediyor.

WTI Petrol Fiyatları Yükselişini Yatay SürdürüyorPetrokimya Holding A.Ş.’de beklediğimiz bir açılış haberinin tören bildirisi duyuruldu. Star Rafineri’nin 19 Ekim Cuma Günü açılış töreni yapılacaktı. Rafinerinin işlenmiş petrol ve petrol bazlı ürünler alanındaki ciddi bir ithalat potansiyeli olan iç piyasanın dışa bağımlılığını azaltacağı bekleniyordu. 

Star Rafineri İzmir Aliağa’da 6.3 milyar dolar Socar yatırımıyla gerçekleşti. Türkiye’nin özel sektörde tek noktaya yapılan en büyük yatırımı niteliğindeki rafineri, bünyesinde 20 fabrika barındırcak. Rafineri Pertokimya entegrasyonundan sonra doğrudan 100 bin kişiye istihdam sağlayacak tesis, 860 bin metrekarelik bir alan kaplıyor ve bir organize sanayi bölgesiyle aynı büyüklüğe sahip.

PETKM 52 haftalık işlemleri değişiminde %0.66 değer artışı kaydederken, bir aylık farkında %3.02 değer kaybetti. Hisse senedi haftalığında %5 primlenme ile karşımıza çıkmıştı. Cuma günü son işlemlerini %3.53’lük bir aşağı yönlü hareketle tamamlayan kağıt haftayı 5,46 TL’ye geri çekilerek kapattı.

BIST 100 endeksine baktığımızda pivot noktasında 95.735 puanı inceledik. Gelebilecek sert satışlarla aşağı gönlü grafikler çizebilecek endeks için destek noktalarında 94.300 ve altı salınımında 91.950 puanı gözlemledik. İkinci destek olarak yorumlanan 91.950 altında gerçekleşecek grafiklerle son bir buçuk aylık kazanılan yeşil ivme algısının kırılabileceği için bu seviyeler önem arzediyordu. 

Vadeli endeks Ekim kontratında 120.2910 seviyelerini dengeci bir nokta olarak ele aldık ve altını işaret eder cinsten işlemlerle 117.8080 seviyesini destek olarak, üstü çizilecek grafiklerde 123.8830 bandını olası direnç seviyesi olarak izledik.

Aylık ortalama işlem hacimleri bazlı artış kaydeden hisse senetlerinde (adet) FENER %664, CEMAS %224, TSKB %174, IEYHO %112 seviyesinde gerçekleşti. Endeks sözleşmesi açık pozisyon sayıları (12.10.2018) Cuma günü 427 iken, (15.10.2018) Pazartesi günü 432 milyon adet civarı, açık döviz sözleşmelerinde Cuma günü 540 milyon adet ve Pazartesi günü 551 milyon adet olarak kaydettik.

10 ülkede dolara karşı değerlenme kaydedildi.

Dolar G10 Ülkeleri Para Cinslerine Karşı Değer KaybettiABD piyasaları haftanın ilk gününde 10 yıllık kıymetler bazlı grafiklerini yatay eksende çizerken, spot piyasalarında gerçekleşen katı satışlarla endeksler geçen hafta ürkütücü tablolarda gerçekleşen seviyelere paralel destek noktalarını test etti.

Nasdaq  %0.88, S&P 500 %0.6 ve Dow Jones %0.4 oranında değer kaybetti. Wall Street piyasalarında işlem gören borsa endekslerinin genel görünümünde 200 günlük hareketli ortalamaların altında kapanışlar gerçekleşti, bu satış dalgasının piyasalarda küresel boyutlu reaksiyonları olumsuz bir görüntü oluşturdu.

Avrupa tarafında DAX ve FTSE 100 endekslerinde primlenmeler izlendi ve sırasıyla %0.78, %0.48’lik artışlarla haftanın ilk işlem günü kapatılırken, CAC 40 endeksinde yatay bir grafik oluştu.

Türkiye 5 yıllık CDS’ine baktığımızda 7 baz puanlık bir geri çekilme ile 390 seviyesinden işlemler gerçekleşti. CDS primlerinde düşüş ivmesi piyasalarda olumlu beklentiyi körükler cinsten izlendi. Rusya tarafında 5 yıllık CDS’te 3 bps geri çekilerek 149’dan günü sürdürdü.

EUR/USD günü hafif primlenme ile 1.1580 seviyesinden kapattı. G10 ülkeleri para birimlerinde dolara karşı bir değer kazanımı dikkat çekmişti. 

Ham petrol 72.70 dolar seviyesine kadar yükseliş kaydetse de 71.60’dan günü kapattı, kaynağında Trump ve Suudi Arabistan gerginliği incelenmişti. WTI petrolde incelediğimiz direnç seviyeleri 72 – 72,40 bandındaydı.

Salı Türkiye Varlıkları Pozitif Ayrışma Günü

Hafta Başındaki Olumlu Süreç Devam EttiTürkiye varlıklarında risk primleri Eylül ayında çok sert artışlar göstererek yukarı yönlü keskin grafikler oluşturmuştu ancak haftanın ikinci işlem gününde geri çekilmelerini derinleştiren CDS primleri olumlu havayı işaret etti. MSCI Türkiye endeksinde %4.4’lük bir yükseliş dikkat çekti.

Bu pozitif gelişmenin öncüsü bankacılık hisselerindeki  yoğun değerlenmeler olarak görüldü. Küresel bazda fazla kırılganlığı gerekçesiye satış emirlerinde artış görülen Türkiye varlıklarında sert bir geri dönüş kaydettik.

ALGYO haftanın son işlem gününü %7.85 primlenerek 54,25 TL’den kapattı. Hisse senedinin 52 haftalık değişiminde %26.91, aylığında %6.27 ve haftalık farkında %3.95 seviyelerinde primlenmeler kaydedildi. Veriler incelendiğinde 260 işlem günü bazında hisse yatırımcısına karlı bir tablo çizdi.

Haber akışında Enka İnşaat’ın Bechtel ve Sırbistan’da yol inşa edeceğine dair bir gelişme dikkatimizi çekti. Morgan Stanley 11.10.2018 tarihinde ENKAI hedef fiyatını 4,97 TL’den, 6 TL’ye yükseltmişti. İki gelişme ilişkilendirildiğinde hisseye bakışın olumlu olabileceği görülse de, projelerin resmi açıklaması beklendi. 

ENKAI haftanın son işlem gününü %0.20 değer kaybıyla 4,49 TL’den gerçekleştirdi. Aylık farkında %6.84 oranında bir gerileme kaydeden hisse, 52 günlüğünde %2.39 ve haftalığında %0.20 değerlenme kaydetti. Kağıdın 3 aylık ortalama işlem hacmi 1.44 milyon dolar olarak gözlemlendi.

Emlak Konut GYO 472 milyon TL’lik bir teklif geldiğini açıkladı. EKGYO son işlem saatini %1.10 oranında değer artışı göstererek 1,84 TL’den kapattı. 52 haftalık değişiminde ülke inşaat sektöründeki gerileme kaynaklı yatırımcısını üzen hisse %24.88 oranında değer kaybı göstermişti. Kağıt aylık ve haftalık farkında ise sırası ile %1.10 ve %5.14 primlenme gösterdi.

Bir diğer gelişme Anadolu Cam’dan gelecek yıl 182 milyon dolar yatırım ile 100 bin ton kapasiteli dördüncü fırın yatırımı açıklamasıydı. ANACM için bu gelişmenin orta uzun vadeli olumlu olduğu yorumlanırken hisse Cuma gününü %3.32 değer kazanarak 3,11 TL’den kapattı. Aylık işlemlerinde %2.20 oranında geri çekilmeler görülse de haftalık %9.12 değerlenen hisse 52 haftalık yatırımlarda %39.30 primlenme kaydetti. Kağıdın 3 aylık ortalama işlem hacmi 2.6 milyon dolar olarak incelendi.

BIST 100 endeksinde gözlemlediğimiz olumlu gelişme haftanın ikinci günü ele alınacak denge noktasında 2.800 puanlık bir artış olarak karşımıza çıkmıştı. İncelediğimiz 98.535 pivot seviyesi, 97.645 desteği ve 99.330 direnci de grafiğin yukarı yönlü hareketinde alt salınımları ve üst test noktalarını üste taşıdı. 

Vadeli endeks Ekim kontratında bir önceki gün %2.37 oranında bir artışın kaydedilmiş olması incelediğimiz teknik noktalarını spot piyasaya paralel yukarı taşıdı. 123.5080 seviyesine yükselen vadeli işlem bir önceki gün pivot noktasına 32.170 artış kaydetti. 

Türkiye 5 yıllık CDS’inde bir 5 bps daralma ile 385 seviyesinden ve Rusya verisinde 3 baz puanlık bir geri çekilme ile 146 seviyesinden işlemlerin gerçekleştiğini inceledik. Geri çekilmelerin olumlu süreci destekeler yönü devam etti.

WTI petrol 71,80 dolar seviyesinden kapanışı yapmaya hazırlandığı Salı gününde 71 seviyesinde bir destek buldu. ABD Suudi gerginliğiyle artışı ivme kazanan ham petrol primlenme bazlı hız kesti.

EUR/USD paritesinde bir önceki güne göre 0,0003’lık bir gerileme ile 1,1577 seviyesinden yatay bir kapanış gerçekleşti.

Çarşamba Küresel Piyasaların Beklediği Desteği Getirdi

Çarşamba Küresel Piyasaların Beklediği Desteği GetirdiOlumsuz gelişmelerden fazla etkilenmemiş olan Türkiye piyasalarında olumlu gelişmelerin yansıması nispeten daha yoğun gözlemlendi. Pozitif ayrışmanın sürdüğü Çarşamba günü euro-tahvil ihracıyla piyasalarda olumlu hava devam etti. 

Yurt içi gelişmelerini takip ettiğimiz şirketlere baktığımızda Perşembe günkü 27,40 TL’lik kapanışını 27,60 TL’lik günlük bazda yüksek noktasıyla aşan ASELS %1.90’lık bir değer kaybıyla 26,88 TL’den haftalık son işlemlerini gerçekleştirdi. 52 haftalık izleniminde %6.06 oranında bir değer kaybı kaydeden hisse, 30 günlüğünde %0.30 geri çekilme ve haftalığında %2.36 oranında bir primlenme görüldü.

Ereğli Demir Çelik kömür maden sahası için lisans sözleşmesi imzalamıştı. EREGL 52 haftalık hareket verileri bazında %31.03 oranında bir primlenme ifade etmişti. Aylık ve haftalık farklarını sırası ile %7.27 ile %4.13 değer kayıpları olarak gözlemledik. Yıllık en düşük 7,69 TL’den işlem alan hisse, en yüksek 12,44 TL seviyesini kaydetmişti. EREGL haftanın son gününü %0.87’lik bir geri çekilmeyle 10,21 TL’den kapattı.

BIST 100 endeksinde 98.530 puandan incelediğimiz pivot noktası haftanın ilk işlem gününden 2.795 puan artıda ayrıştı. Destek ve dirençlerinde de bu yükselmenin yansıdığı ancak ilk iki güne kıyasla Çarşamba gününde bir düşüş kaydeden endeks hafif düzelme başlığında incelendi.

Kredi hesaplamak artık çok kolay!

Vadeli endeks Ekim kontratında spot piyasaya paralel %0.08’lik bir önceki gün kapanışı bazlı geri çekilme kaydedildi. 123.9165 seviyesinden incelediğimiz pivot noktası, 123.1580 ilk desteği ve 124.9330 seviyesinde direncini gözlemlemiştik.

BIST 100 aylık ortalama hacimlerine göre artış kaydeden hisselerde (adet) ISFIN %769, GUBRF %523 ISGYO %460 ve METRO’yu %300 yükselişi şeklinde kaydettik.

FED Tutanaklarıyla Beslenen Satış Ağırlıklı Perşembe

FED Tutanakları Küresel Piyasalarda Satışlara Mal OlduWall Street piyasaları FED tutanakları sonrasında görünümünü bozdu ve kazanımlarını geri verdi. FOMC üyelerinin çoğunluğunun politika faizlerinin uzun vadeli denge faizin (%3) üzerine çıkartılmasını savunması üzerine dolarda değerlenme görüldü.

Olumsuz gelişmelerden fazla etkilenmemiş olan Türkiye piyasalarında, pozitif gelişmelerin yansıması nispeten daha yoğun gözlemlendi. Artış ayrışmasının sürdüğü Çarşamba günü eurotahvil ihracıyla piyasalarda olumlu hava devam etti. 

BIST 100 endeksi ABD piyasalarına ters orantılı bir grafik daha gerçekleştirirken pivot noktasında 98.870 puanı değerlendirmiştik. Bir önceki güne %0.53 artış yapan nokta düşüş gösteren küresel endekslerden yine pozitif ayrışmayı başarmıştı.

Şirket gelişmelerinde hafta içi takip ettiğimiz AKBNK hissesine analistlerinin hedef olabileceğini yorumladığı değeri 7,8 TL/Hisse ve 3 aylık ortlama işlem hacminin 57.83 milyon dolar civarında olduğunu kaydetmiştik. Hisse senedinin 52 haftalık değişimine baktığımızda %22.24’lük bir değer kaybı, 30 günlüğünde %22.22’lik ve haftalık değişiminde ise %11.20’lik bir primlenme gözlemledik. AKBNK haftanın son gününde %0.56 geri çekilme ile 7,15 TL’den kapanışını gerçekleştirdi.

FROTO temettü ödemesini genel kurul toplantısına sunacağı açıklamasını yapmıştı, hisse %0.08 oranında değer kaybederek 64,15 TL seviyesinden haftanın son gününü kapattı. 52 haftalı değişiminde %35.82 oranında primlenen hisse aylıkta %5.25 artış gösterdi.

Geçen Haftanın Son İşlem Gününe Ters Orantılı Kırmızı Cuma!

Cuma Günü Geçen Haftayı Aratır Cinsten Olumsuz BittiSatışların derinleştiği ABD varlıklarından küresel piyasalara sıçramalar gerçekleşti. Bilançoların desteğiyle gelen ivmenin nefesi ABD varlıklarının haftayı beklentiler dahilinde kapatmasına yetmedi. Bu gelişmelerin Türkiye piyasalarında gösterdiği reaksiyon ılımlı havayı kırdı.

Hafta içi açıklamaları yapılan gelişmelerde ALGYO pay geri alım programında ayrılacak azami fonu iç kaynaklardan karşılamak üzere 15 milyon TL olarak belirlediğini KAP‘ta duyurdu.

Petkim Star Rafineri açılışı gerçekleştirildi.

BIST 100 endeksinde %1.03‘lük bir değer kaybı ile 96.454,57 puandan haftanın son işlem günü kapandı. Sık incelediğimiz grafiğin yönünü tahmin edebilme imkanı sunabilecek pivot noktasında 940 puanlık bir geri çekilme izlemiştik ve seviyeyi 97.930 puandan not ettik. Haftanın ilk gününde ele aldığımız 95.735 puan bandı, son gününde 97.930 puan oldu ve 2.195 puanlık bir artış gözlendi.

Vadeli endeks Ekim kontratında %1.16 değer kaybı ve 121.000 seviyesinden kapanış gerçekleşirken haftalık değişiminde %1.66‘lık bir artış izlendi. Haftanın ilk gününde kaydettiğimiz orta noktasında 120.2910 seviyesi, 0.709‘luk bir artışla haftayı sonlandırdı.

Dolarda güçlenmeler, piyasaları etkiledi.

Dolardaki Güçlenmeler FED Faiz Artırımı İle ArtabilirEUR/USD paritesinde hafta kapanışı 1.1516 gerçekleşirken haftanın ilk işlem gününden sonuna 0,0064‘lük bir geri çekilme gözlemlendi.

ABD tarafında Dow Jones 25.444,34 puandan, S&P 500 2.767,78 seviyesinden ve Nasdaq 7.449,03‘ten haftanın son işlem gününü kapattı. İşlem ağırlıklarının küresel boyutlar kazandığı Wall Street piyasaları haftayı 200 günlük ortalamalarının altında ve üstünde çizdiği grafiklerle hafif geri çekilmeli yatay eksende seyretti.

ABD tarafında beklentileri aşan şirket bilançolarıyla Wall Street ve sıçramasıyla yeşil grafikler oluşturan Avrupa piyasaları yakaladığı seyri koruyamadı.

FED‘in faiz artırımına gideceği yönündeki yoğun beklentiler ile dolarda bir güçlenme öngörülürken, TCMB‘nin faiz artırımına uzak duruşu TL’nin dolar karşısında hafif değer kaybedeceği beklentisini körükleyebilir. Senaryonun gerçekleşmesinde Türk varlıklarında bir değer kaybı görülmesi ihtimaller dahilinde yorumlanıyor.

Ham petrol önemli desteğini kırdı!

Petrolde Değerlenme Hız Kaybederken Hafta Destek Seviyesinin Altından KapandıWTI petrol önemli destek noktası 70 dolar seviyesini kırarak 69,34‘dan haftayı kapattı.

Ekim ayının son haftasında önemli veri açıklamalarını yakından takip edeceğiz. Haftanın ilk işlem gününde beklentiler hafif alıcılı bir açılışı işaret ederken, sabit tutulacak TCMB faizi ve artışı öngörülen FED faizi fiyatlaması kaynaklı aşağı yönlü grafiklerin oluşabileceği düşünülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın