Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST Desteğinin Üstünde Grafikler Çizerken, Hazine Beklenenin Altında Borçlandı

Borsa İstanbul pozitif ayrışma görünümü oluştururken, grafikler ikinci seansta yönü belirleyebilir. Hazine beklenenin altında borçlanma gerçekleştirdi.
BIST Desteğinin Üstünde Grafikler Çizerken, Hazine Beklenenin Altında Borçlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya borsalarında gözlemlenen grafikler, piyasalarda ayı bölgesine doğru bir işaret olup olmadığı konusunda belirsiz havalara neden oluyor. Avrupa bölgesindeki İtalya bütçe gerginliği kaynaklı olumsuz süreç ve ABD’nin otomobil ithalatına vergi koymayı değerlendirmesi negatif baskıyı artırıyor. Apple ve benzer ölçekteki şirketlerde görülen geri çekilme serileri küresel piyasalarda satış baskınını artıyor.

Türkiye varlıkları küresel piyasalarda sertleşen satışlar karşısında çeşitli sinyaller veriyor ve yön konusunda herhangi bir ağırlık görülmüyor. Faiz oranlarındaki yüksek seviyelerin ve cari dengedeki düzeltmenin Türk lirasına dolar karşısında bir kalkan olarak gözlemleniyor. Spot piyasalarda dünyaya paralel satış bazlı işleler artış gösteriyor. Alınan tasarruf tedbirlerine paralel Hazinenin az borçlanması kaynaklı devlet iç borçlanma faizleri geri çekiliyor.

Beklentilerin Altında Hazine Borçlanması

Hazine Pazartesi Günü İki İhalede Beklenenin Altında BorçlandıHazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dün iki ihale gerçekleştirildi. 13 aylık kuponsuz tahvilin ilk ihracatında 0.2 milyar TL piyasadan olmak üzere toplamda 1 milyar TL borçlanma gerçekleşti. Benzer şekilde 5 yıl vadeli kuponlu tahvil ihracından 0.2 milyar TL piyasadan olmak üzere toplamda 1 milyar TL borçlanma gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen borçlanma piyasanın beklentisinden aşağıda gerçekleşti.

Ekim ayında otomotiv üretimi %16 geri çekildi. OSD’nin açıkladığı verilere göre Ekim ayında otomotiv sanayi ihracat hacmi yıllık bazda %7 artışla 127.000 adete ulaşırken, Ocak-Ekim dönemi kümülatif ihracat hacmini bir önceki yılın aynı dönemine paralel 1.099 bin adete taşıdı. Sanayinin Ekim ayı üretim hacmi yurt içi pazar kaynaklı yıllık bazda %16 düşüşle 131.000 adete geriledi ve ilk on aylık üretim hacmi yıllık bazda %6 gerilemeye ve 1.298 adete düştü. 

BIST Dünyadan Pozitif Ayrışabilecek mi?

Borsa İstanbul Yukarı Yönleri ile Dünyadan Pozitif Ayrışmayı Test EdiyorBorsa İstanbul 100 endeksine baktığımızda, günün birinci seansında %0.92’lik bir değerlenme ile  92.289,98 puandan yukarı yönlü bir görünüm kaydediyoruz. 92.200 seviyesini yakından takip ettiğimiz endekste devam edebilecek yukarı yönün katılaşması durumunda 92.950 ve 94.450 seviyeleri olası direnç bölgeleri olarak incelenebilir. 

GCM Yatırım Banner

Endekste görülen bu seyrin aşağı yönlü kırılması halinde 90.700 seviyesi önemli bir destek olarak yorumlanıyor ve bu noktayı biz de yakından takip ediyoruz. Altında derinleşecek bir satış dalgası ile olası destek noktası 89.950 seviyesi olarak karşımıza çıkabilir.

90.000 puan psikolojik desteğinin kırılması ve küresel piyasalarda gözlemlenen yoğun satış baskısı Borsa İstanbul’un belirsiz seyrini ayı piyasası işaretlerinde yoğunlaştırabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın