Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Pay Piyasası ve Borsa Yatırım Fonları Düzenlemelerini Duyurdu

BIST, pay piyasasında fiyat adımı ve kotasyon aralıkları ile borsa yatırım fonlarında açılış seansı uygulanmasına yönelik değişikliğe gidildiğini duyurdu.
BIST Pay Piyasası ve Borsa Yatırım Fonları Düzenlemelerini Duyurdu
Yorum

Borsa İstanbul A.Ş. (BIST) Pay Piyasası Operasyon Direktörlüğü, pay piyasasında fiyat adımı ve kotasyon aralıklarının yanı sıra borsa yatırım fonlarında açılış seansı uygulanmasına yönelik değişikliğe gidildiğini duyurdu.

BIST internet sitesinden “Pay Piyasasında Fiyat Adımı ve Kotasyon Yayılma Aralıkları Düzenlemeleri ile Borsa Yatırım Fonlarında Açılış Seansı Uygulanmasına Yönelik Değişiklikler” başlıklı bir yazılı basın açıklaması yayımlandı.

BIST, Yeni Düzenlemeleri Duyurdu

Açıklamada, pay piyasasında işlem gören sermaye piyasası araçlarında gerçekleşen işlemler esnasında uyulması gereken fiyat adımları ile piyasa yapıcıların kotasyon girişlerinde tabi oldukları maksimum kotasyon yayılma aralıkları için değişikliğe gidildiği kaydedildi.

Ayrıca borsa yatırım fonlarının işlem gördükleri seans akışı içerisinde de birtakım değişikliklere gidildiği ifade edildi.

Yayımlanan metne göre paylar, yeni pay alma hakları, gayrimenkul sertifikaları, sahipliğe dayalı kira sertifikaları, borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları işlem sıralarında geçerli olan fiyat adımı uygulaması şu şekilde yeniden düzenlendi:

Bist 1
Paylar, Yeni Pay Alma Hakları, Gayrimenkul Sertifikaları, Sahipliğe Dayalı Kira Sertifikaları Fiyat Adımları
Bist 2
Borsa Yatırım Fonları, Gayrimenkul Yatırım Fonları ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonları Fiyat Adımları

Söz konusu sermaye piyasası araçlarında gerçekleştirilen piyasa yapıcılık faaliyeti çerçevesinde geçerli olan maksimum kotasyon yayılma aralıkları ise aşağıdaki tabloda yer aldığı şekilde değiştirildi:

Bist 3
Kaynak: BIST

Borsa yatırım fonu işlem sıralarının seans akışı içerisine 09.40-09.56 arası emir toplama ve 09.56–10.00 saatleri arasında eşleştirme seanslarından oluşan bir açılış seansının ilave edildiği de belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu