Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Madencilik KOZAL Etkisiyle Yüzde 7 Geriledi

Satış ağırlıklı bir gün geçiren borsada belirsizlik sürerken, madencilik endeksindeki düşüş BIST 100’ü aşağı çekiyor.
BIST Madencilik KOZAL Etkisiyle Yüzde 7 Geriledi
Yorum

Yurt içi hisse senedi piyasalarında seçim belirsizliği hakim. Yatırımcılar bugün on ikinci kez bir araya gelen altılı masasının toplantısına odaklanmış durumda. Bu toplantıda altılı masanın cumhurbaşkanı adayı belirlenecek ve bu isim önümüzdeki günlerde duyurulacak.

Bir yandan bu belirsizlik fiyatlanırken, diğer yandan da bilanço sonrasında gerçekleşen düşüşler izleniyor. BIST 100 endeksi özellikle madencilik endeksinin etkisiyle günü ekside geçiriyor.

Endeks saat 16.20 itibarıyla yüzde 0,50 ekside 5.297 puandan işlem görüyor. Güne hafif düşüşle 5.319 puandan başlayıp, 5.282 – 5.352 arasında hareket etti.

Günün En Kötü Performansı Madencilik Endeksinde

Kaynak: Paratic Piyasalar

Madencilik hisselerinden oluşan BIST madencilik endeksi (XMADN) dün kapanışı 5.600 puan üzerinden yaptı. Haftanın dördüncü işlem gününe sert düşüşle başlayıp, günün ikinci yarısında 5.242’ye kadar geriledi.

Gün içinde yüzde 7’den fazla gerileyen endekse aşağı yönlü en büyük etki Koza Altın’dan geldi. Koza Altın, dün akşam 2022 bilançosunu açıkladı. Şirket, geçen yıl 5,7 milyar TL hasılat, 4,01 milyar TL net dönem karı bildirdi.

KOZAL kodlu hisseler açılışta sert düşüş göstererek gün içinde 21,2 liraya kadar indi. Yüzde 8’den fazla düşerek, içinde bulunduğu endeksin en kötü performansını sergileyen oldu.

İkinci en fazla düşüş İpek Enerji’de görüldü. Gün içinde 29,26 liraya inen hisseler, şu an yüzde 3,53 ekside 29,5’ten işlem görüyor.

Koza Madencilik ise yüzde 2,86 değer kaybıyla 42,8 liradan fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu