Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST İlk Seansta Primlenirken, Artan Petrol Fiyatları THYAO ve TUPRS’yi İlgilendiriyor

Borsa İstanbul son iki işlem gününde yataydan pozitif ayrışsa da yukarı yönde trendi konuşmak için erken olduğu düşünülüyor.
BIST İlk Seansta Primlenirken, Artan Petrol Fiyatları THYAO ve TUPRS’yi İlgilendiriyor
HABER GİRİŞ

Borsa İstabul Wall Street piyasalarını takip ediyor. Avrupa ve Asya piyasalarında gözlenen tepki alışları kaynaklı toparlanmalar BIST’te de etkili oluyor. Açılışını alıcılı yapan endeks anlık %0.54 değerlenme (TSİ:12.19) ile 91.497 puanda gözlense de yatırımcının öngöremediği hareketlerin sık gerçekleşmesinden dolayı rahatlanmış bir tablo görülmüyor.

Küresellerde gözlenen ayı piyasası sinyalleri ile tedirgin olunmasına kıyasla Türkiye hisse senedi pazarındaki uzun zamandır hakim olan ayı piyasaları yatırımcıların bağışıklık kazandığı cinsten bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Petrol fiyatlarındaki tepki %10.0’a yakın gerçekleşti. Her iki piyasada da tepkilerin sert olmasında kısa pozisyonların zarar kes seviyelerini tetiklemesi ile gerçekleşen pozisyon kapanışlarının etkili olduğunu düşünülebilir.

Çarşamba Günü Kırılan Negatiflikten Perşembe Gününe

Haftanın İlk İki Günü Hakim Olan Değer Kaybı Çarşamba ve Perşembe KırıldıÇarşamba günü haftanın ilk iki işlem gününde gözlenen değer kaybı görüntüsünün bozulması %0.19’luk yataydan hafif pozitif ayrışma görüntüsü günlük baz teknik noktalarda yukarı yönde güncellemelere neden oldu. bugün 91.030 puan üzerinde gözleyeceğimiz yükselen açılarda direnç seviyelerinin testini ve kırılmasını, negatif tabloda ise daralan pp noktasından eksi yönde uzaklaşan senaryoda ise destek seviyelerini takip edeceğiz.

Yorumlanan olası destek noktalarında 90.660 ve 90.320 bölgelerinin gözlendiği Borsa İstanbul 100 endeksinde bugün, yukarı tarafta olası 91.370 ve 91.760 seviyelerinde görebileceğimiz dirençler mevcut. 91.935 ve 91.225 seviyelerinde bulunan sırası ile 100 ve 50 günlük üssel hareketli ortalamalarının üzerinde grafikler çizen endeks RSI (14) indikatöründe 60.050 al bölgesinde dalgalanmakta.

Petrol fiyatlarında kaydedilen ani değerlenme sonucunda hava yolu şirketlerinde olumsuz bir yansıma görülebileceği gibi TUPRS’de pozitif bir ayrışma gerçekleşebilir. Bugün THYAO %0.99 ve TUPRS %1.30’luk primlenmeler gösteriyor. TUPRS son günlerde çok sert değer kaybederek 120,0 TL/p seviyelerinden 114,0 TL/p’lere çekilmişti.

Şimdi Kayıt Olun

AKBNK ve ISCTR Gelişmeleri ve XBANK, XUSIN Hareketleri

Yurt İçi Şirket Gelişmelerinde AKBNK ve ISCTR Gelişmeleri Dünkü performansında hareketli ortalamalarının üzerine çıkan Bankacılık Endeksi (XBANK) bugün %1.03 primlenme ile 118.940 puandayken Sanayi Endeksi (XUSIN) ise %0.77 ile 105.499 puandan gözleniyor. Bankacılık sektörü hisse senetlerinde en fazla değerlenme AKBNK’da (%1.32 6,89 TL), sanayi endeksinde ise en yüksek günlük primlenme DGZTE’de (%5.59 9,190 TL) gözlemleniyor.

Yurt ici şirket gelişmelerinde Akbank takipteki kredi alacakları portföyünün 446 milyon TL anapara bakiyesi tutarındaki kısmı, toplam 19.4 milyon TL bedel karşılığında 3 firmaya satarken; İş Bankası, yurt dışında ihraç edilmek üzere, toplamda 5 milyar veya muadili tutara kadar, yurt dışında tahvil, bono veya benzeri türden borçlanma aracı ihracı için genel müdürlüğe yetki verdi.

ISCTR son günlerdeki değer kazanımına bugün ilk işlemlerde devam etse de ilk seansın son işlem saatinde %0.44’lük değer kaybı ile 4,49 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın