Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 50’de 15 Gündür Süren Açığa Satışa Yukarı Adım Kaldırıldı

BIST 50’de 14 Eylül’den bu yana devam eden açığa satışa yukarı adım kuralının iki hisse dışında uygulanmayacağı açıklandı.
BIST 50’de 15 Gündür Süren Açığa Satışa Yukarı Adım Kaldırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul AŞ, son haftalarda yaşanan sert hareketlilikten hisse senetlerini korumak için iki haftadan fazla süredir BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda açığa satışta yukarı adım kuralı uyguluyordu. Bu sabah, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yapılan açıklamada 14 Eylül 2022 – 4 Ekim 2022 tarihleri arasında uygulanan yukarı adım kuralının, 5 Ekim 2022 tarihinden itibaren uygulanmayacağı açıklandı.

Ancak söz konusu karar iki hisseyi kapsamıyor. Açıklamada İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (ISGYO) ve Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş. (TSKB) paylarında açığa satışta yukarı adım kuralının ikinci bir duyuruya kadar devam edeceği söylendi.

Kuralın Devam Ettiği 2 İsim Son Günlerin En Spekülatif Hisseleri Arasında Yer Alıyor

İş GYO hisseleri son günlerde yaşadığı sert düşüşler nedeniyle gündemin en çok konuşulan hisseleri arasında yer alıyor. Yıllık zirvesi 21,40 lira olan şirket hisseleri, şu an 6,07 liraya gerilemiş durumda. Son bir haftada yüzde 18, bir ayda ise yüzde 68 gibi çok ciddi bir düşüş sergiledi.

Açığa satış kuralının devam ettiği diğer hisse olan TSKB de zirve seviyenin çok uzağında hareket ediyor. 2,68 liradan işlem gören hisseler son bir ayda yüzde 56 oranında değer kaybetti.

Takasbank, 29 Eylül’de yaptığı duyuruda TSKB, İSGYO ve Şekerbank (SKBNK) hisselerini teminat altına aldığını açıklamıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.