Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 30’da Reel Getiride Şampiyon Astor Enerji Oldu!

BIST 30 endeksinde enflasyona karşı en fazla reel getiriyi sağlayan şirket Astor Enerji oldu. Endeksteki 26 şirket yatırımcıları enflasyondan korurken 4 şirket bunu başaramadı.
BIST 30’da Reel Getiride Şampiyon Astor Enerji Oldu!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul, Türkiye’de istikrarlı şekilde yükseliş kaydeden ve vatandaşların cebine zarar veren enflasyona karşı popüler yatırım aracı haline geldi. Kazançlarını değerlendirmek veya korumak isteyen yatırımcılar Borsa İstanbul’a yöneldi. Son verilere göre borsadaki yatırımcı sayısı 7 milyonu aştı.

Ekonomim’in haberine göre Borsa İstanbul BIST 100 endeksi, son bir yıllık  yüzde 61,53 düzeyinde gerçekleşen yıllık enflasyona karşı yüzde 65,2 reel getiri sağlamayı başardı. Pozitif beklentilerin devam ettiği Borsa İstanbul’da, BIST 30 endeksine dahil olan hisse senetlerinden 26 tanesi enflasyona karşı reel getiri sağlarken 4 şirket nominal olarak yükselmesine rağmen reel olarak kayıp yaşadı.

Reel Getiride Zirvede Astor Enerji Yer Aldı

BIST 30’da Reel Getiride Şampiyon Astor Enerji Oldu!Kaynak: Paratic Piyasalar

BIST 30 şirketleri arasında en yüksek reel getiriyi Astor Enerji (ASTOR) sağladı. 2023’ün Ocak ayında borsada işlem görmeye başlayan ASTOR, yatırımcısına nominal bazda yıllık yüzde 868, reel bazda yüzde 499 kazandırdı. ASTOR, 4 Ekim’de kapanışını yüzde 2 düşüşle 132,7 TL’den yaptı.

ASTOR’u reel getiri açısından yüzde 255 ile Oyak Çimento (OYAKC), yüzde 209 ile Kontrolmatik Teknoloji (KONTR), yüzde 114 ile Tüpraş (TUPRS), yüzde 105 ile Pegasus Hava Yolları (PGSUS), yüzde 102 ile Türk Hava Yolları (THYAO), yüzde 94 ile Türkiye İş Bankası (ISCTR), yüzde 92 ile Koza Altın (KOZAL), yüzde 86 ile Koç Holding (KCHOL), yüzde 86 ile Tofaş (TOASO) takip etti.

GCM Yatırım Banner

BIST 30 endeksinde reel getiri açısından en yüksek performansı gösteren 10 şirkette sektörel olarak en fazla kazandıran enerji ve havacılık oldu.

En Çok Artan-Azalan Hisseleri Görmek için Tıklayın

Enflasyona Yenilen BIST 30 Şirketleri

BIST 30 hisseleri arasında enflasyona karşı en zayıf performansı gösteren şirketler Hektaş (HEKTS), Ereğli Demir ve Çelik (EREGL), Petkim (PETKM) ve Sasa Polyester (SASA) oldu.

Şirketlerin enflasyona karşı performansına bakıldığında reel bazda Hektaş yüzde 31, EREGL yüzde 11,2, PETKM yüzde 3,7, SASA yüzde 2,8 kayıp yaşadı.

Haftanın ilk iki gününde art arda rekorlar kıran BIST 100 endeksi, 4 Ekim’de kapanışını yüzde 2 düşüşle 8333 puandan gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.