Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100’ü Sollayan Sektörler ve Hisseleri

BIST 100 endeksi 11 bin puan olan tarihi zirvesinden uzaklaşırken kimi sektörler kazançlarıyla sektöre fark attı. İşte primini koruyan sektörler ve hisseleri;
BIST 100’ü Sollayan Sektörler ve Hisseleri
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, kâr realizasyonu dalgasıyla meşgulken bu hafta vergi gündemi de BIST 100 endeksini aşağı çekti. Mevcutta uygulanan sıkı para politikaları kimi sektörlerde durgunluğa neden olsa da bazı isimler kazançlarını koruyabildi. Son 1 yılda en fazla yükselen sektörler arasında; sigorta, bankacılık ve bilişim yer aldı.

Geçen yıl zirveye oturan araç satışları ve Şubat ayında yaşanan depremlerle artan araç ve konut sigortaları sektörün kârını yıllık yüzde 500’e yakın artırdı.

Sigorta sektöründe öne çıkan hisseler; Anadolu Anonim Türk Sigorta Şirketi (ANSGR), Aksigorta A.Ş. (AKGRT) ve Türkiye Sigorta A.Ş. (TURSG) oldu.

Rasyonel ekonomi politikalarına dönüşle yabancı yatırımcıları kendisine çeken bankacılık sektörü ise borsada primini son 1 yılda yüzde 200’ün üzerine taşıdı.

Bankacılık sektöründe öne çıkan hisseler; Akbank T.A.Ş. (AKBNK), Türkiye Garanti Bankası A.Ş. (GARAN) ve Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKBNK) oldu.

GCM Yatırım Banner

Bu yıl ABD tarafındaki teknoloji hisselerindeki heyecan Borsa İstanbul’a yaradı. Bilişim sektörü son 1 yılda yüzde 180’e yakın primlendi.

Bilişim sektöründe öne çıkan hisseler; Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK), ARD Grup Bilişim Teknolojileri A.Ş. (ARDYZ) ve Kafein Yazılım Hizmetleri Ticaret A.Ş. (KFEIN) oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.