Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100’de Günlük Kayıp Yüzde 0,5! Yabancı Para Girişi Olur mu?

Borsa günlük bazda düşüş yaşarken en çok kaybettiren bankacılık sektörü oldu. Borsa İstanbul’da yabancı para girişi olur mu? İşte detaylar;
BIST 100’de Günlük Kayıp Yüzde 0,5! Yabancı Para Girişi Olur mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul birçok baskı faktöründen etkilenmeye devam ederek yön bulmaya çalışıyor. Negatif ile pozitif arasında gidip gelen endeksler, korku düzeyini artırsa da endeksin 5000 puan üstünde kalması büyük önem taşıyor. Bu noktanın kırılmasının sert düşüşlere kapı açacağı tahmin ediliyor.

Deprem bölgesinde yaralar sarılmaya çalışılırken Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen bankacılık krizinin etkileri hala hissediliyor. Olayların meydana geldiği ilk günlere göre endişeler azalsa da hala sona ermiş değil.

Öyle ki Almanya’nın en büyük Pazar payına sahip olan bankası Deutsche Bank’ın hisse senetlerinde 3 gündür sert düşüşler görülüyor. Bankanın hisselerindeki değer kaybı yaklaşık yüzde 13 seviyelerine çıktı.

Hem ABD’de hem Avrupa’da yetkililer krizi bastırmak ve yönetmek için yatıştırıcı açıklamalar yaparak bankacılık sektörünü izleyeceklerini vurguluyor. Genel itibarıyla kullanılan ifadeler iyimser ve piyasalara güven verecek şekilde geldi.

Fakat Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Deutsche’den gelen kötü haberler, bankacılık sektöründeki sıkıntıların bitmediğini, hatta belki de daha da ciddi bir boyuta sürükleneceği konusunda işaret veriyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Ana Gündem Seçim

Borsa İstanbul ve yurt içi piyasalar bankacılık sektöründen gelen gelişmelerle şekillenirken bir yandan da seçime odaklanmış durumda.

Uzmanlar, seçimden çıkacak sonuçtan ziyade açıklanacak ekonomi, maliye ve para politikalarının belirleyici olacağını vurguluyor. Yine seçime yaklaştıkça açıklanacak anket sonuçlarının da sonuca yönelik tahminleri güçlendireceğinden dolayı borsa için önemli olduğu belirtiliyor.

Seçimden Sonra Yabancı Para Girişi Olur mu?

Ekonomi Ekranı’nda Sami Altınkaya’nın sorularını yanıtlayan Stratejist Yavuz Hacıoğlu, seçimden sonra yabancıların bir anda karar vererek Türkiye’ye gelmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

Hacıoğlu, mevcut iktidarın devam etmesi durumunda seçimin üzerinden aylar geçse bile yabancı yatırımcılarla ilgili olasılıklardan bahsedilemeyeceğini belirtti. Mevcut hükümetin Ortodoks ekonomi politikalarına geri dönmeyeceğini ifade etti.

Muhalefetin iktidar olma ihtimalini de değerlendiren Stratejist, muhalefetin parçalı ve problemli bir yapı olduğunu dile getirdi.

Hacıoğlu, “Hiç hayal kurmayalım. Fatura büyük. Yabancı bunun hesabını yapabilir. Körü körüne gelmez.” dedi.

Uzmanlar borsa için tehlikelerin ağır bastığı bu dönemde riskli yatırımlardan ziyade, uzun vadeli yatırımlar yapılması gerektiğini söylüyor. Yatırım yaparken şirketin vizyonunun ve misyonunun çok önemli olduğu, hikayesi olan şirketlerin seçilmesi gerektiği paylaşılıyor.

BIST 100’de Günlük Kayıp Yüzde 0,5! Yabancı Para Girişi Olur mu?Kaynak: Paratic Piyasalar

Güne alıcılı başlayarak 5078 puandan açılış yapan BIST 100 endeksi, günün devamında satıcı pozisyona geçti. 9 Mart tarihinde 5500 puanı gören endeks negatif yönlü hareketini sürdürüyor.

Endekste 5000 seviyesi destek, 5100 ve 5200 puan direnç olarak takip ediliyor.

Analistler, 5000 puanın altına düşülmemesi için Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) alım yaptığını belirtiyor.

Endeks günlük bazda yüzde 0,59 değer kaybederek kapanışını 5031 puandan yaptı. Önceki kapanışa göre 30 puanlık bir kayıp gerçekleşti. Toplam işlem hacmi ise 52,2 milyar TL seviyesinde oldu.

Küresel pay piyasalarında bankacılık sektörüne yönelik kaygılar artarak devam ediyor. Sektör endeksleri arasında en çok kaybettiren yüzde 2 ile bankacılık olurken yüzde 3,7 artan madencilik öne çıktı. Holding endeksi ise yüzde 1,14 düştü.

BIST 100 endeksine dahil olan hisselerin sadece 45’inin prim yaptığı görülürken 53 tanesi geriledi.

En çok işlem gören hisse senetleri Ereğli Demir Çelik (EREGL), Türk Hava Yolları (THYAO), İş Bankası (ISCTR), Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Koç Holding (KCHOL) oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın