Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Yüzde 2 Artarken Borsa için Beklentiler Hangi Yönde?

Borsa İstanbul’da olumlu bir hava var gibi görünse de hala birçok risk faktörünün altı çiziliyor. Endekslerdeki yükselişin ana kaynağı ne? İşte detaylar;
BIST 100 Yüzde 2 Artarken Borsa için Beklentiler Hangi Yönde?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de tarihin en büyük deprem felaketlerinden birinin yaşanmasının ardından piyasalarda nasıl bir seyir olacağı oldukça merak ediliyor. Yaraların sarılmaya çalışıldığı süreçte, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul tarafından borsanın işleyişi ile ilgili birçok tedbir alındı.

Uzmanlar, bireysel yatırımcıların geçtiğimiz hafta Çarşamba günü işleme açılan borsaya henüz adapte olamadığını, gerçekleştirilen alımların fonlar tarafından yapıldığını belirtiyor. Söz konusu alımların hedeflerin altında olduğuna dikkat çekilse de Borsa İstanbul yeni haftaya pozitif bir giriş yapmayı başardı.

Analistler mevcut piyasa koşullarını ele alarak yukarı yönlü çok sert bir hareketin beklenmediğini, ancak BIST 100 endeksinin 5000 puan üzerinde bir süre de kalabilecek potansiyele sahip olduğunu vurguluyor.

“Güvensizlik Ortamı Devam Ediyor”

Seçim ile şekillenen 2023 yılının ilk aylarında deprem felaketinin de yaşanması piyasalar için ikinci bir stres kaynağı oluşmasına neden oldu. Uzmanlar borsaya olan güvenin tam anlamıyla sağlanamadığını, bu sebeple yatırımcıların satış eğiliminde olabileceğini dile getiriyor.

Endeksin bir süre 5000-5300 bandında kalma ihtimalinin oldukça yüksek olduğu kaydedilirken yukarı yönlü hareketin devam edebilmesi için küçük yatırımcının risk iştahının artması gerekiyor. Bunun sağlanabilmesi için borsada dengelenmenin sağlanmasının yanı sıra güvenli bir piyasa ortamı da zorunlu başlıklar olarak karşımıza çıkıyor.

GCM Yatırım Banner

Borsayı Fonlar mı Ayakta Tutuyor?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) Borsa İstanbul’a yatırım yapabilmesinin sağlanmasıyla BES tarafından borsaya yaklaşık 10 milyar liralık bir taze para girişi bekleniyordu.

Geçtiğimiz hafta depremden dolayı ara verilen borsada ilk işlem gününde yüzde 10’a varan bir yükseliş görüldü. Söz konusu hareket yatırımcıları oldukça heyecanlandırdı. Ancak yüzde 10’un ardından artışın, Perşembe günü yüzde 1, Cuma günü ise yüzde 0,3’e düşmesi beklentileri karşılamadı.

Fakat aracı kurumların verilerine bakıldığında terazide satış işlemlerinin daha ağır bastığı dikkat çekiyor. Örneğin Cuma günü Ak Yatırım 3,7 milyar TL alım yaparken 4,5 milyar TL satış gerçekleştirdi. Yine aynı günde Deniz Yatırım’da 4,4 milyar TL alım gerçekleşirken 5,1 milyar TL satış yapıldı.

Aracı kurumların istatistiklerine bakıldığında satıcıların güçlü olması, önümüzdeki süreç için iyiye işaret etmiyor.

Geçen hafta Çarşamba günü yüzde 10, Perşembe ve Cuma günü oldukça durağan seyreden BIST 100 endeksi negatifi göstermedi. Ancak burada dikkatlerden kaçmaması gereken en önemli nokta yükselen endeksler olduğu gibi negatifi gösteren endekslerin de olmasıdır. Taş, toprak endeksinin ön plana çıktığı Cuma gününde bankacılık, inşaat ve holding endeksleri dahil olmak üzere birçok önemli gösterge negatifi gösterdi.

BIST 100 endeksindeki yükseliş olumlu karşılanabilir. Ancak satışların ağır basması borsadaki güvensizliğe ve istikrarsızlığa işaret etmeye devam ediyor. Fonların borsaya yatırım yapması endekslerde yukarı yönlü hareketliliğin sağlanmasına katkı sağlasa da yatırımcıların alıcılı tarafa dönmesi büyük önem taşıyor. Çünkü endekslerdeki artışın stabil ve sürdürülebilir olması için başrolde yatırımcılar bulunuyor.

Özellikle gerçekleştirilen yeni halka arzların yatırımcıların portföylerini doğrudan değiştirmesi ve yüksek frekanslı işlemlerin önüne geçilememesi borsa için risk oluşturmaya devam ediyor. Uzmanlar, hem halka arzlarla hem de yüksek frekanslı işlemlerle ilgili belirli başlı kuralların ve tedbirlerin getirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın