Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Endeksi 5146 Puanda! Uzmandan Kritik Hisse Yorumu

Son günlerde güzel bir performans sergileyen Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 5146’ye çıktı. Uzman hisseleri yorumladı. İşte detaylar;
BIST 100 Endeksi 5146 Puanda! Uzmandan Kritik Hisse Yorumu
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da uzun süredir kötü giden performansın ardından 3 gündür aralıksız devam eden yükseliş, uzun süredir kayıp veren yatırımcıların yüzünü güldürdü. Uzmanlar haftalardır BIST 100 endeksinde 5000 seviyesinin aşılması gerektiğini söylüyordu.

9 Mart’ta 5500 seviyelerine kadar çıkan endeks, geçtiğimiz haftalarda yatay eğilimde hareket ediyordu. Borsada işlem hacimlerinin ciddi şekilde azalması, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) yaptığı alımların düşüşlere engel olamaması soru işaretlerine neden oluyordu.

Mart ve Nisan aylarında genel itibarıyla bazı günlerde yükseliş görülse de endeksler bir sonraki gün hızlıca negatife dönüyordu. Pazartesi gününde başlayan olumlu performansın 3 gündür devam etmesi analistler tarafından olumlu karşılanıyor.

BIST 100

BIST 100 Endeksi 5146 Puanda! Uzman Önemli Hisseleri YorumladıKaynak: Paratic Piyasalar

Haftanın ilk gününe 4956 puandan başlayan BIST 100 endeksi, 3 gündür negatif kapanış gerçekleştirmiyor. Dün kapanışını 5122 puandan yapan endeks günlük yüzde 0,6 artışla 5146 puana çıktı. Endeks önceki kapanışa göre 21,86 puan artarken toplam işlem hacmi 62,9 milyar TL oldu.

GCM Yatırım Banner

BIST 100’de 5200 seviyesi direnç, 5050 ve 5000 puan destek olarak takip ediliyor.

Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,3 ile bankacılık olurken en çok kaybettiren yüzde 2,7 ile inşaat oldu. Holding endeksi ise yüzde 0,48 değer kazandı.

BIST 100 endeksine dahil hisselerin 52’si prim yaparken 45’i geriledi. En çok işlem gören hisseler Türk Hava Yolları (THYAO), Ereğli Demir Çelik (EREGL), İş Bankacı (ISCTR), Akbank (AKBNK) ve Aselsan (ASELSN) oldu.

Analistler, gün içinde beklenti altı gelen Amerika Birleşik Devletleri (ABD) enflasyon verisi sonucunda küresel pay piyasalarında risk iştahının arttığını belirtiyor.

Tacirler Yatırım Menkul Değerler Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Aşçıoğlu, Ekonomi Ekranı’nda Sami Altınkaya’ya konuk oldu.

Europower Halka Arz

Aşçıoğlu, Europower Eneji’nin halka arzı ile ilgili de düşüncelerini paylaştı. Bilançoyu incelediğini, nakit üretme konusunda sıkıntılı bir şirket olduğunu söyledi. İş yapma kapasitesinin olduğunu, fakat bunları çok fazla nakit kullanarak yaptığını belirtti.

Bilançosunda dönen varlıklar içinde neredeyse hiç nakdinin olmadığını, halka arzla birlikte nakit ihtiyacının karşılanabileceğini paylaştı.

Büyük bir halka arz olduğunu, bu büyüklükte daha önce Astor Enerji’yi (ASTOR) gördüklerini ifade etti. ASTOR ile benzer faaliyet alanlarına sahip olduğunu, fakat aynı olmadığını kaydetti. ASTOR’un tek başına yerli üretim açısından dev bir firma olduğunu söyledi.

Europower Enerji’nin 40,60 TL’lik halka arz fiyatını değerlendiren Aşçıoğlu, biraz pahalı olduğunu bildirdi.

Seçim Öncesi Ralli Olur mu?

Uzman, seçimden önce borsada ralli olmayacağını, en fazla zirveye yaklaşılabileceğini belirtti. Bu seçimin geçmiştekilere göre daha fazla belirsizlik taşıdığının altını çizdi. Borsada seçimden önce yükseliş olacağını düşünen Aşçıoğlu, kötü bir senaryo beklemediğini vurguladı.

Ancak bu yükselişin ralli olmayacağını, çünkü borsaya giren para girişinin ve ilginin azaldığını aktardı.

Borsada uzun vadeli doğru, güvenilir ve gelecek vaat eden şirketlere yatırım yapan kişilerin uzun vadede kazançlı çıkacağını kaydetti.

Analistten Hisse Yorumu

Aşçıoğlu, Tüpraş (TUPRS), Enerjisa (ENJSA), Petkim (PETKM) ve Ayen Enerji (AYEN) hisselerini değerlendirdi.

TUPRAS’ın alım seviyesi ile ilgili konuşan Uzman, endeks düşerse hissenin de en fazla 72 TL’ye kadar düşebileceğini ifade etti. Ancak endeksin bu seviyelerde tutunması durumunda TUPRS’ın da mevcut fiyatının alım için iyi olduğunu söyledi. Tüpraş, günlük yüzde 0,2 düşüşle 78 TL’den işlem gördü.

Enerjisa’nın fiyatının oldukça düşük olduğunu aktaran Aşçıoğlu, şirketin karının büyük çoğunluğunun ertelenmiş vergi geliri olduğunu dile getirdi. Ama yine de borsada enerji sektörünün en büyüğünün Enerjisa olduğunu vurguladı. Alım için ucuz olduğunu kaydetti ve mevcut seviyelerini aşabilmesi için endeksin de yükselmesi gerektiğini bildirdi. ENJSA, günlük yüzde 0,6 kayıpla 30 TL’ye geriledi.

Petkim’i elinde bulunduranlara “tut” diyen Analist, almak isteyenlerin de bu fiyattan deneyebileceğini paylaştı. Şirketin hisselerinin 16 TL’den daha yukarı gitme ihtimalinin olduğunu belirtti. Petkim, günlük yüzde 1,3 artışla 15 TL’ye yükseldi.

Ayen Enerji’nin bilançosunun çok iyi olduğunu, enerji sektöründe ucuz hisselerden biri olduğunu ifade etti ve mevcut seviyelerden alınabileceğini söyledi. Ayen Enerji, günlük yüzde 0,5 düşüşle kapanışını 27,7 TL’den yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın