Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BIST 100 Endeksi 5000 Puanda Tutunamadı! Kayıplar Ciddileşti

Kayıplar artarken yatırımcıların endişesi de yükseliyor. Yatırımcılar zorlu süreçte hangi hisselere dikkat etmeli? İşte detaylar;
BIST 100 Endeksi 5000 Puanda Tutunamadı! Kayıplar Ciddileşti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul dahil küresel pay piyasalarının hemen hepsi Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen haber akışıyla şekillenmeye devam ediyor. Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflasının Avrupa’daki bankalara yayılma ihtimali, risk iştahını azaltırken bir yandan da yatırım araçlarını ciddi oranda baskıladı.

Kripto tarafında pozitif anlamda bir seyir söz konusuyken borsada kayıplar devam ediyor. Uzman Tuncay Turşucu, bankaların iflasına dikkat çekerek kötü bir likidite ve risk yönetimi olduğunu söyledi. Signature Bank’ın ABD’nin büyüklük açısından 16. bankası olduğunu, ABD Başkanı Joe Biden’ın bankacılık sektöründeki kuralların sıkılaştırılması yönündeki açıklamalarını hatırlattı.

Turşucu, çok büyük ihtimalle sektöre yönelik önlemlerin alınacağını, mevduat sahiplerinin mevduatlarını endişe duyduklarını bankalardan alıp daha büyük bankalara aktardığını dile getirdi. Bu gelişmenin küçük ve orta ölçekli riskli olarak görülen bankalarda yıpranmaya sebep olabileceğini belirtti.

Mevduatların bankalar arası geçişinin durdurulamadığı takdirde bulaşıcı bir hale gelebileceğini, bu durumun piyasalarda can sıkabileceğini aktardı.

Kısa vadeli işlem yapanlar için zor bir süreç olduğunun altını çizen Uzman, geçtiğimiz günlerde endeksin 5000 puanın altına düşebileceğini, borsada her şeyin olabileceğini söylemişti. Uzun vadeli yatırımlar için ise çok bir şeyin fark etmediğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Tuncay Turşucu’nun Beğendiği Şirketler

Uzman, Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları (BIOEN), Teknosa (TKNSA), Yataş (YATAS), Yükselen Çelik (YKSLN), Ford Otosan (FROTO), Tofaş (TOASO), Aksa Akrilik (AKSA), Şişecam (SISE), Türk Hava Yolları (THYAO), TAV Havalimanları Holding (TAVHL), TÜPRAŞ (TUPRS) gibi şirketlerde orta ve uzun vadeli pozitif görüşünün devam ettiğini dile getirdi.

Kudret Ayyıldır

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, 12 aylık analist beklentisinin BIST 100 endeksinde yüzde 25, SINAİ endeksinde yüzde 15, bankacılık endeksinde ise yüzde 17 artış yönünde olduğunu paylaştı.

Erdemir (EREGL) hissesi ile ilgili teknik analiz yapan Ayyıldır, göstergelerin biraz zayıf olduğunu, bu çerçevede 35 TL seviyelerine gelmesine şaşırılmaması gerektiğini belirtti. Şu an için trendin hala pozitif olduğunu, 35 TL’nin altında günlük kapanış yapması durumunda trendin değişeceğini, 40 TL’nin aşılması durumunda pozitif trendin teyit kazanacağını söyledi.

EREGL, günlük yüzde 2 kayıpla 37 TL’ye düştü.

Kardemir Karabük’te (KRDMD) tekrardan bir baskı söz konusu olduğunu, göstergelerin bunu desteklediğini ifade etti. 18 TL’nin altına inmesi halinde daha fazla düşüş eğiliminin görülebileceğini kaydetti. Bunun zayıf bir ihtimal gibi göründüğünü, ancak 18 TL’ye düşüldüğünde piyasanın vereceği reaksiyona odaklanılması gerektiğini vurguladı.

KRDMD, günlük yüzde 2,8 düşüşle kapanışını 18,8 TL’den yaptı.

BIST 100 Endeksi 5000 Puanda Tutunamadı! Kayıplar CiddileştiKaynak: Paratic Piyasalar

Uzmanlar uzun süredir BIST 100 endeksinin 5000 puanın altına düşmemesi için düzenleyici kurumlar tarafından adımlar atıldığını söylüyordu. Bu seviyenin altına inilmesinin istenmediği, endeksin büyük olasılıkla 5000 puanın üstünde kalabileceği aktarılıyordu. Ancak küresel baskıların etkisiyle endeks ciddi kayıplarına devam etti.

Cuma günü kapanışını 5164 puandan yapan endeks, haftanın ilk gününde sert düşüş gösterdi. Güne 5119 puandan başlayan BIST 100, günün neredeyse tamamında satıcılı hareket etti. Gün sonunda kayıp yüzde 3 seviyesine ulaştı ve kapanış 4975 puandan gerçekleşti.

4750 seviyesi destek, 5200 puan ise direnç konumu olarak karşımıza çıkıyor.

Endeks önceki kapanışa göre 160,97 puan azalırken toplam işlem hacmi 70 milyar lira seviyesinde oldu.

Gün içinde en çok kaybettiren endeks yüzde 5,09 ile taş, toprak olurken en çok kazandıran 0,54 ile madencilik oldu. Bankacılık endeksi doğal olarak ABD’den gelen haberlerle kayıplar vermeye devam ediyor. Bankacılık endeksi yüzde 2,8, holding endeksi ise yüzde 3 düştü.

Analistler, küresel pay piyasalarının bankacılık sektörüne odaklandığını, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Çarşamba günü açıklayacağı para politikası kararının büyük bir dikkatle beklendiğini söylüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın