Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Krallık’ta Ev Fiyatlarında On Yılın En Sert Düşüşü Görüldü

Nationwide tarafından yapılan araştırma, Birleşik Krallık konut piyasasının Şubat ayı durumunu gözler önüne serdi. Detaylar haberde...
Birleşik Krallık’ta Ev Fiyatlarında On Yılın En Sert Düşüşü Görüldü
HABER GİRİŞ

Küresel boyutta etkisini gösteren enflasyon, İngiltere’nin konut piyasasını baskılıyor. İnşaat derneği Nationwide tarafından yapılan son araştırma, Birleşik Krallık’ta ev fiyatlarının Şubat ayında yıllık yüzde 1,1 düştüğünü gösteriyor. Bu Haziran 2020′den bu yana ilk yıllık düşüş ve Kasım 2012′den bu yana en keskin daralmayı temsil ediyor.

Şubat’ta aylık bazda yüzde 0,5′lik bir düşüş görülürken, yüksek ipotek oranları ve yaşam maliyeti krizi ev satın almayı caydırıyor. Fiyatlar ise geçen yılın Ağustos ayından bu yana yüzde 3,7 düşmüş durumda.

Konut Piyasasında Mini Bütçe Etkisi

Nationwide Baş Ekonomisti Robert Gardner, “Son dönemdeki zayıf konut fiyatı verileri, geçen yılın Eylül ayının sonundaki mini bütçeye yanıt olarak finansal piyasadaki çalkantıyla başladı” açıklamasında bulundu. Finansal piyasa koşulları bir süre önce normale dönerken, konut piyasasının baskı altında kaldığını sözlerine ekledi.

Gardner, Şubat ayındaki düşüşün, enflasyonun ücret artışını geride bırakmaya devam etmesi ve ipotek oranlarının 2021′deki düşük seviyelerinden önemli ölçüde yüksek kalmasıyla birlikte hanehalkı gelirlerindeki baskıyı yansıttığını söyledi.

Ekonomik ters rüzgarların nispeten güçlü kalmaya devam edeceğini bekleyen Gardner, ekonominin gelecek çeyreklerde küçülürken iş gücü piyasasındaki zayıflamanın da etkisiyle piyasanın yakın vadede büyük bir ivme kazanmasının zor olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

‘Koşullar Ilımlı Hale Gelebilir’

Gardner, enflasyonun ilerleyen aylarda beklendiği gibi ılımlı hale gelmesi ve hanehalkı bütçeleri üzerindeki baskıyı hafifletmesi durumunda koşulların kademeli olarak iyileşebileceğini belirtti. Analistler, bir senaryoda ev fiyatının yıl için yüzde 10′dan yüzde 30′a kadar düşeceğini tahmin ediyor.

Morgan Stanley baş çapraz varlık stratejisti Andrew Sheets, düşen konut fiyatlarının, merkez bankalarının enflasyonu kontrol altına almak için para politikasını sıkılaştırmasının işe yaramaya başladığını gösterdiğini söyledi.

Bunun küresel bir eğilimin bir parçası olduğunu belirten Sheets, İngiltere büyümesine ilişkin tahminlerde fikir birliğinin altında kalmaya devam ettiklerini söyledi. Analist daha önce esnek olan ABD konut piyasasının da şimdi faiz oranları yükseldikçe zayıfladığını gördüklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.