Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Krallık: Türkiye Önemli Bir Ticaret Partneri

İngiltere tarafından Türkiye ve Birleşik Krallık'ın, yeni serbest ticaret anlaşması için görüşmelere başlayacağı açıklandı. Detaylar haberin içerisinde;
Birleşik Krallık: Türkiye Önemli Bir Ticaret Partneri
HABER GİRİŞ

Birleşik Krallık Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada İngiltere ile Türkiye’nin yeni ve modernize edilmiş bir serbest ticaret anlaşması için müzakerelere başlama konusunda anlaştığı kaydedildi. Açıklamada, iki ülkenin ticaret bakanlarının ticari ilişkiyi derinleştirme konusunda fikir birliğine vardığı belirtildi.

Birleşik Krallık Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ve Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın geçen haftaki görüşmesinde yeni bir anlaşmayı müzakere etme konusunda anlaştığı da bildirildi.

Şu anki serbest ticaret anlaşmasının Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıktığı dönemde yapıldığı anımsatılan açıklamada hizmetler, dijital ve veri gibi İngiliz ekonomisinin kilit sektörlerini kapsamadığı vurgulandı.

Anlaşma, İngiltere-Türkiye Arasındaki Ticareti Artacak

Birleşik Krallık’ın ABD’nin ardından dünyada hizmet ihracatında ikinci sırada olduğunu hatırlatılan açıklamada, hizmetler sektörünün İngiliz gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) yaklaşık yüzde 80’ine katkıda bulunduğu bildirildi.

Yeni bir anlaşmanın ticareti artırabileceğine işaret edilerek, İngiliz şirketlerinin bu alandaki fırsatları yakalamasına yardımcı olabileceği dile getirildi.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık başmüzakerecisinin dahil olduğu Birleşik Krallık-Türkiye Ortak Komitesi ve iki ülkeden yetkililerin bugün Ankara’da mevcut anlaşmanın incelenmesini resmi olarak sonlandırılmaya karar verdiği iletildi.

Ayrıca iki ülke yetkililerinin, serbest ticaret anlaşmasının yeniden müzakere edilmesine yönelik adım atılması için görüşeceğine de dikkat çekildi.

Türkiye, İngiliz Şirketler için Büyük Fırsatlar Sunuyor

Türkiye’nin 85 milyonluk nüfusuyla İngiliz şirketleri ve işletmelerinin ihracatı için büyük fırsatlar sunduğu öne sürüldü.

Yeni serbest ticaret anlaşmasının Birleşik Krallık ve Türkiye’nin modern ekonomileri için daha uygun olacağı öngörülerek, dijital ticaret ve hizmet sektörlerini kapsayacağına dikkat çekildi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin 2022’de bir önceki yıla göre yüzde 30 artışla 23,5 milyar sterline ulaştığı bildirildi. Temmuz sonunda Birleşik Krallık İhracat Bakanı Lord Malcolm Offord’un Türkiye’deki paydaşlar ve işletmelerle ihracat ile yatırım fırsatlarını görüşmek üzere Türkiye’yi ziyaret edeceği eklendi.

İngiltere: Türkiye Anlaşma için Sabırsızlanıyorum

Birleşik Krallık Uluslararası Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Badenoch, görüşlerine de açıklamada yer verildi. Türkiye’nin ülkesi için önemli bir ticaret partneri olduğunu söyleyen Badenoch şöyle konuştu;

“Bu anlaşma, Birleşik Krallık’ın ekonomik gücüne uygun anlaşmaları müzakere etmek için Brexit sonrası bağımsız bir ticaret ülkesi olarak statümüzü nasıl kullandığımızın en son örneği.”

Anlaşmanın Birleşik Krallık-Türkiye arasındaki ticari ilişkileri derinleştirmeyi, ekonomik büyümemizi hızlandırmayı ve ülke genelindeki işletmeleri desteklemeyi sağlayacağını öngören Badenoch, anlaşma için sabırsızlandığını belirtti.

Airbus Başkanı Simon Ward ise Airbus ve Türkiye’nin uzun vadeli stratejik partner olduklarını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı;

“Türkiye, A350 de dahil olmak üzere tüm Airbus uçak programlarında partnerimiz. Sınır ötesi ticarette daha fazla uyum sağlanması, birçok sektördeki şirketin rekabet gücünü artıracak ve yeni fırsatlar sağlayacak.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.