Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Krallık Stablecoin’ler için Yeni Düzenlemeler Getirmeye Hazırlanıyor

Birleşik Krallık hükümeti son dönemde yaşanan sarsıntıların ardından stablecoin’lere daha fazla odaklanıyor.
Birleşik Krallık Stablecoin’ler için Yeni Düzenlemeler Getirmeye Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para ekosisteminde son dönemde stablecoin’ler daha fazla tartışılan bir konu haline geldi. Bu durum düzenleyicilerin yeni yasal çerçeve hazırlama süreçlerini de hızlandırıyor. İngiltere’deki düzenleyiciler bir süredir stablecoinlere yönelik yeni bir kapsam getirmeyi planlıyor.

Parlamentoya ödeme araçları olarak stablecoin’lerin kullanılmasını sağlayan kurallar içeren bir yasa tasarısı sunulacak. Kurallar, Brexit sonrası Birleşik Krallık finansal sistemini güçlendirmeyi amaçlayan ve uzun zamandır beklenen finansal hizmetler ve piyasalar yasa tasarısının bir parçası olarak geliyor.

Uzun Süredir Kriptolar Araştırılıyor

Birleşik Krallık hükümeti daha önce kripto paraların, ülkenin ekonomik rekabet gücünü artırmaya yönelik daha geniş Brexit sonrası stratejisinde rol oynayacağını söylemişti.

Nisan ayında ülkeyi küresel bir kripto merkezine dönüştürmeye yardımcı olacak bir dizi girişimin duyurusu yapılmıştı. Duyuru, tüketicilerin ödemeler için stablecoin’leri güvenle kullanmalarına izin verecek yeni kurallar vaat etmişti.

Terra Çöküşü Süreci Hızlandırdı

TerraUSD’nin Mayıs ayında yaşadığı çöküşün ardından, merkez bankası düzenleme planlarına dair çağrıda bulunmuştu.

GCM Yatırım Banner

Bu ayın başlarında, İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Jon Cunliffe, kabine değişikliği ışığında kripto düzenlemeleriyle ilgili haberlerde bir gecikme olduğunu belirtmiş ancak Ağustos’tan önce stablecoin düzenlemesi için söz vermişti.

Rishi Sunak’ın istifasının ardından atanan maliye bakanı Nadhim Zahawi, tasarıyla ilgili konuşmasında, çerçevenin kripto varlıkları güvenli bir şekilde benimserken İngiltere’yi teknoloji lideri bir merkez olarak konumunu güçlendireceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.