Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birleşik Kamu-İş: Son Üç Ayda Gıda Fiyatları Yüzde 30 Arttı

Birleşik Kamu-İş, yayımladığı rapor kapsamında yıllık gıda enflasyonunun yüzde 107,1 oranında arttığını açıkladı. Detaylar haberde...
Birleşik Kamu-İş: Son Üç Ayda Gıda Fiyatları Yüzde 30 Arttı
HABER GİRİŞ

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu fiyatlarını Ankara’daki marketlerden düzenli olarak derlediği ve halkın en fazla tükettiği 64 temel gıda maddesinden oluşan bir sepeti esas alarak hazırladığı gıda fiyatları endeksinin Eylül 2023 sonuçlarını duyurdu.

Buna göre rapor kapsamında aylık gıda enflasyonu yüzde 5,6, yıllık gıda enflasyonu yüzde 107,1 arttı.

Ocak- Eylül döneminde gıda fiyatlarındaki artış yüzde 70 oldu.

Söz konusu raporda gıda fiyatlarındaki artışın ülkedeki açlık ve yoksulluk riskini giderek daha da büyüttüğü kaydedildi. Eylül 2021’de 100 TL’ye satın alınan bir gıda sepeti için bu yıl Temmuz ayında 579 TL ödendiğini bildirdi.

Birleşik Kamu-İş raporunda Eylül 2021’den bu yana gıda fiyatlarının yüzde 447 oranında arttığını kaydetti. Ayrıca son üç ayda fiyatların yüzde 30 oranında yükseldiği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Yoksulların harcamasının yüzde 35,8’inin gıda olduğu aktarıldı. Eylül ayında tüm harcama gruplarında fiyatların bir önceki yıla göre arttığı fakat yaz ayı olmasına rağmen meyve fiyatlarındaki yüksek artışların dikkat çektiği bildirildi.

En Fazla Fiyat Artışı Sebze Grubunda Oldu

Yüzde 25 zamla yetinmek zorunda kalan emeklilerin satın alma gücündeki erimenin hızlanarak devam edeceği ettiği kayda geçti.

Rapora göre gıda fiyatlarında aylık bazda en fazla artış yağlarda gerçekleşti. Yıllık bazda ise sebzelerde saptandı.

Bunun yanında 12 aylık ortalamalara göre yine en fazla artış sebzelerde oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.