Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Birinci Aşama Anlaşmasının İmzalanması Trump’ın Tarifelerini Engellemeyebilir

Birinci aşama anlaşmasının Trump'ın tarifelerini engelleyemeyeceği söylendi. Detaylar aşağıda;
Birinci Aşama Anlaşmasının İmzalanması Trump’ın Tarifelerini Engellemeyebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir ticaret uzmanı, Çin’in ABD ile birinci anlaşmasındaki taahhüdünü yerine getirmekte zorluklarla karşılaşabileceği, bunun da Başkan Donald Trump’ın bir kez daha Çin malları üzerindeki tarifeleri artırmasına izin vereceği konusunda uyardı.

Asya Ticaret Merkezi’nden Deborah Elms, bugün Washington’da imzalanması beklenen anlaşmanın Pekin’in iki yıl boyunca ABD ürün ve hizmet ihracatını en az 200 milyar dolar artırmasını içereceğini dile getirdi. Elms, Pekin’in söz konusu 200 milyar doları karşılamak için Çin’in ABD’den çılgın miktarda tarım ürünleri, uçak ve enerji ürünleri alması gerekeceğini vurguladı.

Bazı ürünler için, Pekin’in bu ithalatlar üzerindeki tarifeleri azaltarak ve diğer kaynaklardan satın almayı durdurarak alımlarını ikiye katlamak zorunda kalabileceğini kaydetti.

Çin Taahhütleri Karşılayamaz ABD Tarife Getirir Elms verdiği bir demeçte şu açıklamalarıyla dikkat çekti: “Çinliler bu satın alma fiyatı hedeflerine ulaşamazsa ABD yeni tarifeler getirebilir veya mevcut vaatleri kaldırabilir veya her türlü şey olabilir. Sanırım şimdi ve anlaşmanın henüz yapılmadığı Kasım ayı arasındaki riskler, şirketler için hala devam ediyor.”

Yüksek tarifelerin indirilmesini veya kaldırılmasını içermesi beklenmeyen birinci aşama ticaret anlaşması, iş dünyasına biraz rahatlama getirse de Elms, daha fazla ilerlemenin büyük olasılıkla bir yıl ya da daha fazla zaman alacağı konusunda uyarıda bulundu.

Uzun bir süre boyunca tarifeler arasında sıkışıp kaldıklarını sözlerine ekledi. Öte yandan ABD, özellikle tarım sektörü, bu miktarda ürünü Çin’e tedarik etmeyi zor bulabilir. ABD Nüfus Sayım Bürosu’ndan alınan verilere göre Çin, 2017 yılında ticaret savaşı başlamadan önce 186.29 milyar dolarlık Amerikan mal ve hizmeti satın almıştı.

GCM Yatırım Banner

Tarım ürünleri açısından, Çin 2017’de ABD’den 24 milyar dolarlık satın alım yaptı ve Reuters, bunun iki yılda 32 milyar dolar artacağını tahmin etti. Asya Ticaret Merkezi uzmanının yanı sıra daha başka pek çok uzman da Çin’in taahhütlerini karşılayabileceğine şüpheyle yaklaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.