Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bireysel Kredi Kullanan Kişi Sayısı Bir Yılda 2 Milyon Arttı

TBB tarafından açıklanan verilere göre kredi kuruluşlarının kullandırdığı nakdi krediler, bir yılda yüzde 52 büyüdü.
Bireysel Kredi Kullanan Kişi Sayısı Bir Yılda 2 Milyon Arttı
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi Mayıs ayı bültenini yayımladı. Buna göre Risk Merkezi üyesi kuruluşlar tarafından kullandırılan nakdi krediler, Mayıs ayı itibarıyla yıllık bazda yüzde 52 artarak 9.705 milyar TL oldu.

Nakdi kredilerin 9.404 milyar TL’si bankalar, 138 milyar TL’si finansal kiralama şirketleri, 74 milyar TL’si finansman şirketleri ve 89 milyar TL’si faktoring şirketleri tarafından kullandırıldı. Söz konusu hesaplamaya 55 banka, 21 finansal kiralama şirketi, 20 finansman şirketi ve 49 faktoring şirketi dahil edildi.

Tasfiye olunacak alacaklar, 207 milyar TL olurken bunun 196 milyar TL’si bankalara, 7 milyar TL’si finansal kiralama şirketlerine, 2 milyar TL’si faktoring şirketlerine ve 1 milyar TL’si de finansman şirketlerine ait oldu.

Ticari Krediler 7,4 Trilyon TL’ye Ulaştı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TBB

Mayıs sonu itibarıyla ticari krediler yüzde 46 artarak 7,4 trilyon TL oldu. Bunun toplam krediler içindeki payı yüzde 78 olurken, imalat sanayi yüzde 31’lik oranı üstlendi.

Bankalar ve banka dışı finansal kuruluşlar tarafından kullandırılan bireysel krediler yüzde 82 oranında artış göstererek 2,10 milyar TL düzeyinde gerçekleşti. Bu kategorideki kredilerin yüzde 99’u bankalar tarafından kullandırıldı.

GCM Yatırım Banner

Bireysel kredilerin yüzde 35’ini ihtiyaç kredileri, yüzde 21’ini konut, yüzde 34’ünü kredi kartları, yüzde 4’ünü taşıt kredileri ve yüzde 6’sını kredili mevduat hesapları oluşturdu.

Bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacak oranının yüzde 1,8 seviyesinde olduğu açıklandı. Bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 2 milyon artarak 38,6 milyon kişi oldu. Kişi başı ortalama kullanılan kredi miktarı 55 bin TL olarak açıklandı.

Söz konusu dönemde 177 bin kişi ilk defa kredi kartı, 139 bin kişi tüketici kredisi, 23 bin kişi konut kredisi, 123 bin kişi kredili mevduat hesabı ve 32 bin kişi taşıt kredisi kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.