Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BioNTech Davası İlk Duruşmada Askıda Kaldı

BioNTech’in kurucuları olan Türk bilim insanları Özlem Türeci ve Uğur Şahin’in takıldığı yargı süreci sonuçsuz kaldı. Şirkete açılan davanın ilk duruşması yapılamadı.
BioNTech Davası İlk Duruşmada Askıda Kaldı
HABER GİRİŞ

Pandemi döneminde Çin aşısı Sinovac ile rekabet eden Alman biyoteknoloji firması BioNTech’e açılan tazminat davasında bugün gerçekleşecek olan ilk duruşmadan sonuç çıkmadı. MRNA bazlı Covid-19 aşısının yan etkileri arasında kalp ve beyin hastalıklarının olduğu iddialarının konuşulduğu davada mahkeme sözcüsü, yan etki yaşadığını ileri süren ve sağlık çalışanı olan davacının avukatının hakimin reddini talep ettiğini açıkladı.

Hamburg Eyalet Mahkemesi’nde görülen davada, davacı avukatının reddi hakim isteği yüzünden ilk duruşmanın ertelendiği duyuruldu.

Söz konusu talebe gerekçe olarak, davanın öneminin büyük olduğu ve bu nedenle kurulun yargıç yerine hakimlerden oluşması istendiği kayıtlara geçti.

Kurul değişikliği talebini ele alan mahkemenin kararını bu hafta içerisinde açıklayacağı öğrenildi.

BioNTech’e dava açan sağlık çalışanının BioNTech aşısı sonrası zihinsel yorgunluk olarak tanımlanan “beyin sisi” ve kalp ritminde bozukluk yaşadığı şikayetleri gündeme gelmişti.

GCM Yatırım Banner

İddiaların doğrulanması halinde şirketin davacıya yaklaşık 3,7 milyon liraya karşılık gelen 150 bin euro tutarında tazminat ödemesi gerekecek.

Yan etkilerle ilgili birden çok iddianın olduğu diğer şikayetler de eklendiğinde şirket toplamda 1 milyon euroluk tazminat ödemekle yükümlü olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.