Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kamu İşçileri için Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Başladı

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile bir araya geldi. Ayrıntılar geliyor...
Kamu İşçileri için Toplu İş Sözleşmesi Görüşmeleri Başladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i makamında ziyaret etti. Atalay, 700 bine yakın kamu işçisini ilgilendiren 2023 yılı toplu iş sözleşmesi görüşmelerine bugün resmen başladıklarını söyledi.

Görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Atalay, 2023 yılında asgari ücretten sonra özellikle tabanda bir iyileştirme yapılması gerektiğini belirtti.

Atalay sözlerini, “10-15 yıllık arkadaşlarımız asgari ücret seviyesine yanaştı, böyle bir sıkıntımız var. Talebimizin bir tanesi bu. Hemen akabinde 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere refah payının işçi arkadaşlarımıza verilmesi, arkadan da 2023 yılında verilecek işçilere zam.” ifadeleri ile sürdürdü.

Atalay: Taşeron Lafı Kaldırılmalı

Atalay açıklamasında taşeronlarla ilgili sorunlara da değindi. Ülke gündeminden taşeron lafının kaldırılması gerektiğini vurgulayan Atalay, “Hükümetin 2019 yılında 696 ile ilgili, kadroya geçenlerle ilgili bize bir sözü var. KİT’ler başta olmak üzere bir daha bu ülke gündeminden taşeron lafını kaldırmamız gerekiyor. Yani TÜRK-İŞ’in, sendikaların talebi bu.” açıklamasında bulundu.

Atalay, ülkeyi yönetenlerin ve özellikle Meclis’in sermaye karşısında emeği korumak mecburiyetinde olduğuna işaret ederek, 2023’te ne zam talep edeceklerini ilerleyen günlerde açıklayacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Talep edilen zam oranının asgari ücret oranında mı olacağı sorusunu yanıtlayan Atalay, 10-15 yıl kurumlarda çalışan, mesleklerinde uzman olup asgari ücretin bir tık önünde maaş alan milyonlarca insan olduğunu belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.