Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hackerlar Binance Borsasından 7000 Adet Bitcoin Çaldılar

Hackerlar dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance'den 7000 adet bitcoin çaldılar.
Hackerlar Binance Borsasından 7000 Adet Bitcoin Çaldılar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, 40 milyon dolar değerinde bitcoin hırsızlığına ev sahipliği yaptı. Hackerların saldırısına maruz kalan borsadan 7000 adetten fazla bitcoin kaçırıldığı açıklandı. Salı günü gerçekleşen büyük çaplı güvenlik ihlali için çeşitli saldırı yöntemleri uygulandığı söylendi.

Hackerlar, Binance hesabına giriş yapmak için gereken iki faktörlü kimlik doğrulama kodlarını aşarak saldırıyı gerçekleştirdiler.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulama Kodları AşıldıKripto para borsası, çalınan bitcoini tek bir cüzdanda izleyebildiğini söyledi. Binance, “Hackerların beklemek ve en uygun zamanda birden fazla görünen bağımsız hesap aracılığıyla iyi yönetilen eylemleri uygulamak için sabrı var. İşlem mevcut güvenlik kontrollerimizi geçecek şekilde yapılandırıldı. Maalesef bunu engelleyemedik,” dedi.

Binance saldırıyı fark ettikleri zaman tüm para çekme işlemlerini durdurduğunu açıklarken, çalınan bitcoinlerin, borsanın toplam varlıklarının yüzde 2’sini oluşturduğunu belirtti. Platformda para yatırma ve çekme işlemleri askıya alınırken, alım-satım işlemlerine izin verildi.

Binance, hackerların belli kullanıcı hesaplarını kontrol edeceğini ve fiyatları etkilemek için kullanabileceğini dile getirdi.

Fiyatları Etkilemek için Hırsızlık YapıldıKripto para borsası olayı tamamen kapsayacağını ve hiçbir kullanıcının fonunun etkilenmeyeceğini de söyledi. Hırsızlık işlemi, bitcoinde görülen son rallinin ardından gerçekleşti. Bitcoin geçen hafta yüzde 9’dan daha fazla değer kazanırken, Coindesk verilerine göre fiyatı yüzde 0,92 oranında ekside 5825 dolarda seyrediyor.

Borsaya göre saldırganlar, diğer bilgilerin yanında çok sayıda 2FA kodu ve API anahtarı ele geçirmek için oltalama ve virüs dahil olmak üzere birçok teknik kullandılar. Borsanın CEO’Su Changpeng Zhao, varlıkların sıcak cüzdanlardan çalındığını açıklarken, diğer cüzdanların saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner
Tron’un kurucusu Justin Sun ise kişisel olarak 40 milyon USDT değerinde 7000 BTC yatırıp Binance Coin alacağını söyledi.

Binance’ı desteklemek için böyle bir girişimde bulunacağını söyleyen Sun’ın bu teklifine karşı Zhao, “Desteğin için teşekkürler, gerçekten müteşekkirim. Ama şu anda gerek yok. Zararı SAFU fonundan karşılayacağız, yeterli miktar var,” ifadelerini kullandı.

Borsa, 2018 yılının Temmuz ayında bir tür acil durum sigortası olarak SAFU adıyla bir fon yarattı. İşlem ücretlerinin yüzde 10’unu bu fon için ayıran Binance, zararını buradan karşılayacağını açıklamış oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.