Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binalarda Yenilenebilir Enerji Zorunluluğu Başlıyor

Yenilenebilir enerji kullanımıyla, neredeyse sıfır enerjili binalar konseptine geçiş hakkında yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Detaylar şöyle…
Binalarda Yenilenebilir Enerji Zorunluluğu Başlıyor
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği yayımladı. Enerjide tasarrufu amaçlayan yönetmelikte, yeni yapılan binalar için bazı kurallar getirildi.

Resmi Gazete’de yer alan yönetmeliğin, 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 107. maddesi ile 18/4/2007 tarihli ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 7. maddesinin birinci fıkrasının (ç) ve (d) bentlerine dayanılarak hazırlandığı belirtildi.

13. maddesinin 9. fıkrası yürürlükten kaldırılırken, Neredeyse Sıfır Enerjili Bina (NSEB) bendi eklendi. 10. bölümünün başlığı ise “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kullanımı ve NSEB” olarak değiştirildi.

Buna göre NSEB niteliğindeki binaların Enerji Kimlik Belgesindeki enerji performans sınıfının B veya daha iyi olması ve aynı zamanda binanın birincil enerji ihtiyacının en az %10’u oranında yenilenebilir enerji kullanımına sahip olması zorunlu olacak.

Toplam yapı inşaat alanı 2000 metrekare ve üzeri olan binaların NSEB olarak inşa edilmesi zorunlu tutulacak. 1 Ocak 2023’ten itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden büyük olan tüm binalar enerji performans sınıfı en az ‘B’ olacak şekilde inşa edilecek.

GCM Yatırım Banner

Geçici Madde 6’da: “Bu Yönetmeliğin 23. maddesinin ikinci fıkrasında “2000 m2” olarak belirtilen toplam yapı inşaat alanı 1/1/2023 tarihinden 1/1/2025 tarihine kadar “5000 m2” olarak uygulanır.” bilgisine yer verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.