Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BİM’de Enerji Devrimi! Yeni Sektöre Atıldı

BIMAS, enerji sektöründe önemli bir dönemece adım attı. Uşak'ta devreye aldığı GES projesi ile yenilenebilir enerji yatırımlarını genişletti. İşte detaylar;
BİM’de Enerji Devrimi! Yeni Sektöre Atıldı
HABER GİRİŞ

BİM Birleşik Mağazalar (BIMAS), Uşak Ulubey’de devreye aldığı Güneş Enerji Santrali (GES) projesi ile yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarını sürdürüyor. Daha önce 16 depo çatısına GES kurulumu gerçekleştiren BİM, devreye aldığı projeyle arazi üzerine yapılan ilk GES’i hayata geçirdi.

Uşak’ta devre alınan GES projesiyle BİM Eskişehir, Afyonkarahisar, Uşak, Kütahya ve Bilecik’teki toplamda 348 mağazası ile Afyonkarahisar’daki deposunun enerji ihtiyacını karşılamayı hedefliyor.

Söz konusu GES projesinde 11 bin 718 güneş panelinin kullanıldığı ve bunun yıllık enerji üretimiyle 3 bin 800 hanenin enerji tüketimine eşdeğer olduğu vurgulandı.

GES’in devreye alınmasıyla karbon salımında yılda 6,800 ton azalma sağlanacağına dikkat çekildi. Bununsa 98 bin 700 adet ağaç kazanımına denk geldiği kaydedildi.

Projenin çevresel avantajlar, sürdürülebilirlik ve çevre koruma açısından önemli bir adım olarak değerlendirildiğine işaret edildi.

Şimdi Kayıt Olun

BIMAS’ın Uşak’taki GES projesi, şirketin toplamda 17 adet GES projesinin bir parçası olduğunun altı çizildi. Bu projelerin toplam gücünün ise 26 MW’a ulaştığının bilgisi verildi.

Paratic Piyasalar BİM Canlı Grafik
KAYNAK: Paratic Piyasalar

Yüksek enflasyonla mücadele kapsamında alınan faiz artış kararları, gıda sektörünü etkiliyor. Bu doğrultuda borsada işlem gören gıda şirketlerinin de değeri arttı.

Borsada Toptan ve Perakende Ticaret endeksinde işlem gören BIMAS hissesi, aracı kurumların yakından takip ettiği şirketler arasında yer alıyor.

Yatırımcısına yıllık yüzde 171,44 oranında kazanç sağlayan hisse bugün TSİ 16.28 itibarıyla yüzde 3,91 artarak 359,25 liradan işlem gördü Hisse aylık bazda yüzde 16,07, haftalık bazda ise yüzde 6,13 yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.