Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bill Gates ve Güney Kore’den Sağlık Alanında İş Birliği!

Güney Kore ve dünyanın sayılı zenginlerinden Bill Gates arasındaki küresel sağlık iş birliği genişliyor. Detaylar haberde;
Bill Gates ve Güney Kore’den Sağlık Alanında İş Birliği!
HABER GİRİŞ

Güney Kore, Microsoft kurucu ortağı ve hayırsever Bill Gates tarafından kurulan vakıfla küresel sağlık ortaklığını genişletmeyi kabul etti.

Anlaşma, Gates’in Pazartesi günü geç saatlerde Güney Kore’ye gelip Seul’ü küresel sağlık alanında daha büyük bir rol oynamaya ve yardımı artırmaya çağırmasının ardından geldi.

Yeni İş Birliği Neleri Kapsıyor?

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, anlaşmanın küresel sağlık araştırma fonu gibi projelerde Bill & Melinda Gates Vakfı ile Güney Kore arasındaki özel sektör ve kamu sektörü iş birliğini güçlendirmeyi hedeflediği belirtildi.

Ayrıca, Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI) dahil sağlık kuruluşlarıyla iş birliğini artırmayı kapsadığı ifade edildi. CEPI, gelecekteki salgınlara karşı aşı geliştirmek için kamu, özel, hayırsever ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışan bir vakıf olarak biliniyor.

Bakanlıklar, Güney Kore’nin bu yıl aşı üretimi konusunda düşük gelirli ülkelerden 370 kişinin eğitilmesine de yardımcı olacağını ve bu üretimin 2026’dan itibaren yılda 2 bin kişiye çıkarılacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Gates, Salı günü erken saatlerde Ulusal Meclis’te yaptığı konuşmada, “Bu, küresel sağlık için bir kriz anı. Bu aynı zamanda vakfımızın Kore ile ortaklığını güçlendirmesi, yeni araçlar için harika fikirler ve ihtiyacı olanlara yardım etmek için daha fazla kaynak sağlaması için harika bir zaman” ifadelerini kullandı.

Gates’ten Fonların Artırılması Çağrısı

Güney Kore Ulusal Meclis Başkanı Kim Jin-pyo ve diğer milletvekilleriyle görüşen Gates, yoksul ülkelerdeki sağlık koşullarının iyileştirilmesine ve pandemilerin önlenmesine yardımcı olan gruplar için fonların artırılması çağrısında bulundu.

Bunun yanında Güney Kore’nin uluslararası yardımını GSYİH’nın yüzde 0.3’üne yükseltip yükseltemeyeceğini sordu.

Gates daha sonra Güney Kore hükümetinin yüksek kaliteli biyo-sağlık teknolojilerini geliştirmek için Bill & Melinda Gates Vakfı ile iş birliğine dayalı bir ilişki istediğini söyleyen Başkan Yoon Suk-yeol ile bir araya geldi.

Gates ayrıca, COVID-19 aşısını geliştirmek için CEPI’den 10 milyon dolar fon alan SK Bioscience merkezinde liderlerle bir araya geldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.