Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin: 4 Milyon EYT’li Arasında 2 Milyonun Altında Kişi Başvuru Yaptı

EYT yasasını dört gözle bekleyen milyonlar, prim şartı yüzünden umduğunu bulamadı. Bakan Bilgin, EYT’lilerin dörtte ikiye yakının düzenlemeye başvurmadığını açıkladı.
Bilgin: 4 Milyon EYT’li Arasında 2 Milyonun Altında Kişi Başvuru Yaptı
HABER GİRİŞ

Sayıları milyonları bulan vatandaşların hak talep ettiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin mart ayında yürürlüğe girmesinin ardından mayıs ayında yapılacak seçimlerden önce emeklilik işlemlerinde gaza basıldı.

Sürece dair bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 4 milyonu aşkın vatandaşı kapsayan düzenlemeden faydalanmak istemeyenlerin sayısının 400 bin olduğunu açıkladı.

24 TV canlı yayınında konuşan Bilgin, EYT düzenlemesinde yer alan çalışma süresi ve prim sayısını tamamlayanların 2,2 milyon olduğunu belirterek, “Bunların yaklaşık 1 milyon 800 bini müracaat etti. Gerisi müracaat etmedi. Bir milyona yakın kişinin de işlemleri gerçekleştirildi” diye konuştu.

2 Ayda 1 milyon EYT’li Emekli Edildi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emeklilik işlemlerinde yıllık ortalama en fazla 400 bin kişinin evraklarını işleme koyduğunu söyleyen Bilgin, EYT’lilerin işlemlerinin zaman kaybetmeden yapılması için iki ayda yaklaşık 1 milyon kişinin işlemlerinin yapıldığını paylaştı.

SGK tarafında yoğunluğun sürdüğünü belirterek, EYT düzenlemesinden faydalanmak için başvuru yapanların yüzde 7’sinin gerekli şartları taşımadığı için işlemlerinin gerçekleştirilemediğini sözlerine ekledi. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.