Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bilgin: 4 Milyon EYT’li Arasında 2 Milyonun Altında Kişi Başvuru Yaptı

EYT yasasını dört gözle bekleyen milyonlar, prim şartı yüzünden umduğunu bulamadı. Bakan Bilgin, EYT’lilerin dörtte ikiye yakının düzenlemeye başvurmadığını açıkladı.
Bilgin: 4 Milyon EYT’li Arasında 2 Milyonun Altında Kişi Başvuru Yaptı
Yorum

Sayıları milyonları bulan vatandaşların hak talep ettiği emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinin mart ayında yürürlüğe girmesinin ardından mayıs ayında yapılacak seçimlerden önce emeklilik işlemlerinde gaza basıldı.

Sürece dair bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 4 milyonu aşkın vatandaşı kapsayan düzenlemeden faydalanmak istemeyenlerin sayısının 400 bin olduğunu açıkladı.

24 TV canlı yayınında konuşan Bilgin, EYT düzenlemesinde yer alan çalışma süresi ve prim sayısını tamamlayanların 2,2 milyon olduğunu belirterek, “Bunların yaklaşık 1 milyon 800 bini müracaat etti. Gerisi müracaat etmedi. Bir milyona yakın kişinin de işlemleri gerçekleştirildi” diye konuştu.

2 Ayda 1 milyon EYT’li Emekli Edildi

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) emeklilik işlemlerinde yıllık ortalama en fazla 400 bin kişinin evraklarını işleme koyduğunu söyleyen Bilgin, EYT’lilerin işlemlerinin zaman kaybetmeden yapılması için iki ayda yaklaşık 1 milyon kişinin işlemlerinin yapıldığını paylaştı.

SGK tarafında yoğunluğun sürdüğünü belirterek, EYT düzenlemesinden faydalanmak için başvuru yapanların yüzde 7’sinin gerekli şartları taşımadığı için işlemlerinin gerçekleştirilemediğini sözlerine ekledi. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu