Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilge Yılmaz Sandıktan Çıkacak Ekonomi Politikalarını Açıkladı

Kritik seçimlerde ekonomi dümeninin 45 gün sonra nereye kırılacağı sorusu yanıt buldu. İYİ Parti’den Yılmaz, sandıktan çıkacak ekonomi politikalarını paylaştı.
Bilge Yılmaz Sandıktan Çıkacak Ekonomi Politikalarını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Seçim için geri sayım başladı. 14 Mayıs günü Türkiye, yalnızca 13. Cumhurbaşkanını ve parlamentoda kendisini temsil edecek milletvekillerini değil, rejimi ve ekonomi politikalarını da oylayacak. AKP iktidarının değişmesi halinde ihracat temelli büyüme hedefiyle yüksek enflasyon ve kur ortamı yaratan Türkiye ekonomi modeli rafa kalkacak. Sandıktan çıkacak sonuca göre vatandaşları ne tür bir ekonomi politikasının bekleyeceği sorusu ise yanıt buldu.

Millet İttifakı’ndan İYİ Parti, 6 ay sonraki Türkiye’yi anlattı. Partinin Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, seçim sonrası atılacak adımları madde madde sıraladı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Yılmaz, seçimlerden tam 6 ay sonra Cumhuriyetin 100. Yılını kutlarken aynı zamanda ekonomik gelişmelerin de toplumda rahatlama yaratacağı sözünü verdi.

Yıllardır yüksek seviyelerde kaydedilen ve ihracat için yukarı çekilen doların sanılanın aksine patlama göstermeyeceğini, 6 ay sonra vatandaşların sakinlemiş bir dolar kuru ile daha rahat nefes alacağını yazdı.

Enflasyonist baskının kırılacağını, kronikleşen enflasyonun kalıcı olarak düşüşe geçeceğini, vatandaşların alım gücünün artacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Yılmaz, “Pazar çantalarınız daha rahat dolacak. TÜİK’in açıkladığı yanlış veriler yüzünden gelir kaybetmeyeceksiniz” dedi.

Vergi devletine dönüşen Türkiye’de gelir vergisi dilimlerindeki adaletsizliğin ortadan kalkacağını, tüketimden alınan vergilerin ise kayda değer şekilde azalacağını ifade etti.

AKP Gidecek ama Sosyal Yardımlar Kalacak

En çok korkulan konulardan olan sosyal yardımların kesilmesi meselesine de açıklık getiren Yılmaz, sosyal devlet politikalarının zaten Türkiye devletinin kodlarında olduğu ve AKP’nin gitmesinin ihtiyaç sahiplerini mağdur etmek anlamına gelmediği mesajını verdi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı, “Dar gelirli vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal destekler hesaplarına düzenli olarak yatıyor olacak. Kredi ya da kamuya iş başvurusuna gittiğinizde kimi tanıdığınızın bir önemi kalmayacak” dedi.

Özlenen Liyakat ve Fırsat Eşitliği Geri Gelecek

Türkiye’nin her alanında yaşanan eksiklik ve aksaklıkların temelinde yatan liyakat sorununa da değinen Yılmaz, seçimden 6 ay sonra yeni hükümetin, işi bilen insanlara kulak vereceğini şöyle ifade etti:

“Görevlerine parti ve farklı aidiyetler ile atanmış olanlar yerlerini liyakatlı, vatanı dışında hiçbir aidiyeti öncelemeyen kişilere bırakacak. Her gün bir yenisi eklenen sermaye kontrollerine son verilecek.”

Serbest piyasa modelinden geçilen kumanda ekonomisi modelinin ortadan kaldırılacağı sözünü de vererek, “Bankalara, şirketlere gelen uyarı ve tehdit telefonları bitecek” dedi.

Tartışmalara konu olan ve çeteleşmeye kadar varan holding yapılarının son bulacağını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Kamudaki tüm yolsuzluklar (Kamu-özel iş birliği (KÖİ) Projeleri, Hazine ve kamu bankaları üzerinden döviz rezervlerinin eritilmesi, kamu bankalarının kuruluş amaçları dışındaki sektörlere verdikleri krediler ve özelleştirmeler) ile ilgili soruşturmalar başlayacak ve daha neler olacak. Merak etmeyin, az kaldı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.