Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bilançoyu Fiyatlayan Tesla Hisseleri Kapanış Sonrası Sert Düştü

Tesla hisseleri, şirket gelirinin beklenti üstü gelmesine rağmen üretimde düşüş olacağı yönündeki açıklamalarla piyasa sonrası işlemlerde çakıldı.
Bilançoyu Fiyatlayan Tesla Hisseleri Kapanış Sonrası Sert Düştü
Yorum

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, dün 2023 ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Buna göre şirket hem gelirini hem net karını artırdı. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 47 artan şirket geliri 24,9 milyar dolara çıkarak, piyasa beklentisini aştı.

Net kar ise yıllık yüzde 20 artış göstererek 2,7 milyar dolar oldu. 2022’nin ikinci çeyreğinde 2,3 milyar dolar net kar bildirmişti.

Tesla, tüm zamanların en yüksek üç aylık gelirini açıkladı, ancak işletme marjının yüzde 9,6’ya, brüt kar marjının yüzde 19,3’ten yüzde 18,2’ye inmesi ve üretimde düşüş olacağı açıklaması hisseleri negatif etkiledi.

Tesla Hisseleri Piyasa Sonrası İşlemlerde Yüzde 4 Geriledi

Tesla Hisseleri Sert Dustu
Kaynak: MarketWatch

Nasdaq’ta işlem gören Tesla hisseleri (TSLA), Çarşamba günü 289,52 – 299,29 arasında hareket etti.

Ancak kar marjında düşüş olması hisseleri negatif etkiledi. Günü yüzde 0,71 değer kaybıyla 291,26 dolardan tamamlayan hisseler, piyasa sonrası işlemlerde yüzde 4’ten fazla düşerek 280 dolar altına indi.

Raporun açılmasının hemen ardından hisse senedi fiyatı çok etkilenmedi. Ancak CEO Elon Musk ve diğer yöneticilerin Cybertruck ve robotaksiye hazır bir araç için kesin özellikleri ve teslimat başlangıç tarihlerini vermemesi nedeniyle düşüş başladı.

Musk ve diğer yöneticiler görüşme sırasında fabrika iyileştirmeleri nedeniyle araç üretiminin üçüncü çeyrekte yavaşlayacağını bildirdi.

Musk açıklamasında, “Bu yıl 1,8 milyon araç teslimatını hedeflemeye devam ediyoruz ancak birçok fabrika yükseltmesi için yaz kapanışları olduğu için üçüncü çeyrek üretiminin biraz düşmesini bekliyoruz.” ifadesini kullandı.

Faaliyet marjının yüzde 9,6 ile en az son beş çeyreğin en düşük seviyesine inmesi hisselerin sert satış yemesine sebep oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu