Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilançosuyla Şaşırtan Ereğli’nin Hisseleri için Beklenti Ne?

Borsa İstanbul’da gündemden hiç düşmeyen şirketler arasında yer alan EREGL için beklentiler paylaşıldı. Ak Yatırım’ın hedef fiyatı ne? İşte detaylar;
Bilançosuyla Şaşırtan Ereğli’nin Hisseleri için Beklenti Ne?
HABER GİRİŞ

2024’ün ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla piyasaları şaşırtan Ereğli Demir ve Çelik (EREGL) için yeni değerlendirme paylaşıldı. Ak Yatırım, 13 Mayıs’ta paylaştığı raporunda şirket için beklentilerini açıkladı.

1Ç24’te 5,6 milyar TL net kar açıklayan Ereğli Demir ve Çelik’in satış gelirlerinin yıllık bazda yüzde 89 arttığı belirtildi. Söz konusu dönemde satış hacminin 1,98 milyon ton ile beklentilerin yüzde 3 altında gerçekleştiğine dikkat çekildi.

Şirketin yaklaşık 14 milyar TL tutarındaki KDV alacaklarına işaret eden Ak Yatırım, bunun yüzde 45’inin tahsil edildiğini, geri kalan tutarın gelir vergisinden mahsup edileceğini ve bunun da düşük net vergi gideri ile sonuçlanacağını kaydetti.

Ak Yatırım analistleri, EREGL için “nötr” olan tavsiyesini ve 55,3 TL olan hedef fiyatını değiştirmeyerek sabit tuttu. Hissenin 2024T/2025T tahminlerine göre 6,3x/4,3x FD/FAVÖK çarpanlarıyla işlem gördüğü belirtildi. Avrupa Birliği ve Çin ekonomilerinin toparlanmaya başlayabileceği için 2024’ün ikinci yarısından itibaren yapıcı görüşe sahip olunduğu bildirildi.

Bilançosuyla Şaşırtan Ereğli Hisseleri için Beklenti Ne?Kaynak: Paratic Piyasalar

GCM Yatırım Banner

3 Nisan’da 37,8 TL seviyesine kadar düşen ve devam eden günlerde yukarı yönlü hareket eden EREGL, 13 Mayıs’ta 47,8 TL’ye kadar çıktı. Bu noktada tutunamayan hisse, saat 18.00 itibarıyla yüzde 0,7 düşüşle 46,5 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın