Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilançodan Çıkan Mesaj: Hisseler Biraz Daha Üzecek

KOZAL hisselerinde bir süredir devam eden iştahsızlık dün açıklanan bilançoya göre biraz daha sürecek. İşte kurumlardan gelen yorum ve tavsiyeler:
Bilançodan Çıkan Mesaj: Hisseler Biraz Daha Üzecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Koza Altın dün akşam 2023 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin bilançosunu KAP’a açıkladı. Buna göre şirketin ilk 9 aylık net kârı 4 milyar 516 milyon 362 bin lira oldu. Üçüncü çeyrek kârı ise 1 milyar 618 milyon 12 bin lira olurken, piyasa beklentilerinin hafif üstünde bir sonuç ortaya çıktı.

Koza Altın’ı üçüncü çeyrek net kârına yönelik medyan beklenti 1 milyar 583 milyon lira düzeyindeydi. Beklentilerin hafif üzerinde gelen net kâra karşılık şirket için nötr veya sınırlı pozitif etki olacağı yorumları geldi. Bunun nedeni ise altın üretim ve satış miktarlarındaki azalma ile ons başına nakit maliyetler oldu.

KOZAL hisseleri bugünkü işlemlerde negatif performansını sürdürürken TSİ 16:15’te yüzde 3,64 düşüşle 22,24 lirada seyrediyor.
Koza Altın Hisse Düşüş - 31.10.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler Borsa İstanbul’daki coşkuya tam anlamıyla katılamadı. 2022 yılının sonunda 31,99 liraya tırmanarak sadece üç ayda yatırımcısına ciddi kazanç sunmuştu. 2023 ortasına kadar düşüş kaydeden hisseler, yeniden yükselmeyi başardı. 12 Eylül gününde 33,92 liraya kadar yükselerek zirveyi güncelledi. Hisseler bu tarihten sonra düşüş eğilimine yeniden girdi.

Koza Altın hisseleri geçen haftanın aynı gününe göre yüzde 5,56 değer kaybederken, Eylül ayının sonuna göre yüzde 20’den fazla düşüş gösterdi. Dün açıkladığı bilançolar sonrası kurumlardan gelen yorumlara göre hisselerdeki seyir bir süre daha yatırımcısını üzecek. İşte bu yorumlardan bazıları:

Garanti BBVA Yatırım – Nötr

Garanti BBVA yatırım tarafından paylaşılan raporda, beklentilerle uyumlu net kâr açıklandığı belirtildi. Net kârın yıllık yüzde 23, çeyreklik yüzde 7 arttığı da söylenirken, yıllık olarak yüzde 31 daha düşük altın üretimi gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Düşük üretime karşılık daha yüksek ortalama altın fiyatlarının, TL’nin zayıf seyrinin ve 894 milyon lira yatırım fonu gelirleri olmak üzere toplam 1 milyon 16 milyon lira yatırım faaliyetlerinden gelirin net kâra etkisi olduğu ifade edildi.

Kurum hisselerle ilgili beklentisini “Her ne kadar 3Ç23 FVAÖK rakamı beklentiler üstünde olsa da, net kar beklentilerle uyumlu ve yıllık olarak altın üretimi zayıftır. Bu sebeple 3Ç23 sonuçlarının hisse etkisinin nötr olacağını düşünüyoruz,” ifadeleriyle açıkladı.

Halk Yatırım – TUT

Hisseler için 28,70 lira hedef fiyatı bulunan Halk Yatırım, bilanço sonrası TUT tavsiyesini korumaya devam ettiğini bildirdi. Yayımladığı raporda yüzde 24 getiri potansiyeline işaret ederken, net kârın beklentilerine paralel açıklandığını söyledi.

Raporda bilançosunun hisselere muhtemel etkisi, “Koza Altın’ın karlılığının küresel dinamiklerin desteğinde beklentileri aştığını ve şirketin güçlü net nakit pozisyonunu koruduğunu gözlemliyoruz. Operasyon karlılık tarafında beklentilerin üzerinde gerçekleşmeler görsek de, üretim cephesinde devam eden düşüş eğilimi nedeniyle üçüncü çeyrek finansal sonuçlarının hisse performansına yansımasını ‘sınırlı pozitif’ olarak değerlendiriyoruz,” şeklinde ifade edildi.

Halk Yatırım da üretimde devam eden düşüşe dikkat çekerken, Koza Altın’ın net satış gelirleri üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,2 artarken 2,03 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bu seviye Halk Yatırım’ın 2,30 milyar liralık beklentisinin ve 2,16 milyar liralık piyasa beklentisinin altında kaldı.

Ak Yatırım – Nötr

Ak Yatırım şirketin net kârının 1,242 milyon lira olacağını tahmin etmişti. Kurumun tahminleri gerçekleşen net kârın fazlasıyla altında kalırken, bunun nedeni açıklandı. Ak Yatırım, tahminlerindeki sapmanın ana nedeninin nakit maliyetlerinin beklentilerinin altında gerçekleşmesi olduğunu söyledi.

Koza Altın’ın üretim rakamlarının da beklentilerinin altında kaldığına dikkat çekti. Koza Altın’ın 3Ç23’te altın üretimi yıllık yüzde 38 düşüşle 34,6 bin ons olurken, Ak Yatırım’ın beklentisi 40 bin ons düzeyindeydi.

Ak Yatırım yayımladığı raporda, “Beklentimizin oldukça altında gerçekleşen nakit maliyetler tahminlerimizde sapmanın temel sebebi oldu. Ons başına nakit maliyeler 6A23’deki 1497 dolara kıyasla, 3Ç23’de 919 dolar gerçekleşti. Artan üretim tenörü ve stok karı etkisinin karlılıkta çeyreksel bazda iyileşmenin temel sebepleri olduğunu düşünüyoruz. Nakit maliyetlerde mevcut iyileşmenin tek seferlik olduğunu düşünüyoruz. Şirket, 9A23 için maliyet kalemlerinin dağılımıyla alakalı bir kırılım paylaşmadı,” ifadelerine yer verdi.

Hisse başına 22,90 TL olan hedef fiyatta değişikliğe gitmeyen Ak Yatırım, daha sınırlı aşağı yönlü potansiyel nedeniyle tavsiyelerini Endeksin Altında Getiri’den Nötr seviyesine revize etti.

Oyak Yatırım – Endeks Altı Getiri

Koza Altın’ın üretim ve satış miktarındaki azalmaya dikkat çeken Oyak Yatırım, hisseler için tavsiyesini Endeks Altı Getiri olarak koruduğunu ifade etti.

Bugün yayımladığı günlük bültende 12 aylık hedef fiyatlarının 21 lira seviyesinde bıraktığını söyleyen Oyak Yatırım, devam eden rezerv çalışmalarının önümüzdeki dönemde şirket için pozitif katalizörü olabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.