Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilanço Sonrası Gübretaş’ın Temettü Kararı Geldi

Son bilançosunda hayal kırıklığı yaşatan Gübretaş’ın temettü kararı paylaşıldı. Şirket, yasal kayıtlardaki net kârını paylaşmama kararı aldı.
Bilanço Sonrası Gübretaş’ın Temettü Kararı Geldi
HABER GİRİŞ

Gübre Fabrikaları T.A.Ş.’nin dün gelen bilançosundan sonra şirketin genel kurul onayına sunulacak temettü kararı çıktı. Son bilançosunda, geçen yılın geneli ele alındığında toplam 417.275.408 TL net zarar açıklayan şirket, 2023 hasılatını 2022’ye göre yüzde 26 azaltırken, esas faaliyet kârında yüzde 34 oranında artı yazdı.

Güçlü bir bilançoya imza atmayan Gübretaş’ın bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaştığı bildirimde, 2023 yılına ait kâr dağıtım önerisi hakkında açıklama yapıldı.

Buna göre şirketin yatırımları gerekçe gösterilerek likitide ihtiyacında artış olduğu ve şirketin finansal yapısının korunması gerekliliği ön planda yer aldı.

Söz konusu gerekçeler nedeniyle hissedarlara kâr dağıtımı yapılmamasına karar verildiği açıklandı.

Ayrıca yasal kayıtlara göre 913.184.616,31 TL olan net dönem kârının olağanüstü yedeklere aktarılacağı bilgisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Borsada satış haberlerine konu olan Gübretaş, geçen yılın Haziran ayında yüzde 300 oranındaki bedelsiz sermaye artırımı için Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) başvuruda bulunduktan sonra gelen kararla daha büyük kayıp yaşamıştı.

Bedelsiz sermaye artışına SPK’dan onay gelmeyince GUBRF kodlu hisselerde düşüş derinleşti ve borsadaki yıllık prim eksi yazdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.