Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilanço Sonrası Enerji Şirketinin Hissesi Devre Kesti

Dün akşam yılın 3. çeyrek finansallarını açıklayan Galata Wind Enerji, bugün sert kayıplarla devre kesici çalıştırdı. Üstelik temettü kararına rağmen...
Bilanço Sonrası Enerji Şirketinin Hissesi Devre Kesti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da bilanço sezonu devam ederken, genellikle yatırımcının yüzünü güldüren güçlü sonuçlar ortaya çıkıyor. Son dönemin en çok konuşulan şirketleri bilançolarında güçlü net kârlar açıklamasına karşın bazıları yatırımcıya aradığını veremiyor. Galata Wind Enerji de bu şirketlerden biri olurken, bilançosu nispeten borsanın çok hoşuna gitmedi. Üstelik sürpriz bir temettü kararı açıklamasına rağmen bugün hisseler devre kesicide güne başladı.

Galata Wind Enerji 3Ç23 finansal tablosunda 348 milyon 888 bin lira net kâr açıklarken, bir önceki çeyreğe göre yüzde 58 net kâr artışı yaşadı. Geçen yılın aynı dönemine göreyse yüzde 22 oranında net kârını artırdı. 9 aylık dönem incelendiğine ise 806 milyon liralık net kâr, bir önceki yılın 9 aylık döneminin yüzde 1 gerisinde kaldı.

Bu gerilemenin nedenlerinin başında elektrik fiyatlarının dolar bazında geçen yıla göre yüzde 28 gerilemesi yer aldı. Aynı zamanda satış gelirlerinin yüzde 24 oranında sınırlı artışı, brüt kâr marjının gerilemesi ve satış artışına oranla faaliyet giderlerinkin daha yüksek hızla artması etkili oldu.

Şirket net 112,5 milyon lira nakit temettü (pay başına 0,2083 TL) kararı aldığını duyurdu. Dağıtımın en geç 29 Aralık’ta başlanacağını da açıkladı.

Bilançonun ardından Galata Wind hisseleri (GWIND) bugünkü işlemlerin açılışından hemen sonra devre kesici çalıştırdı.
Galata Wind Hisse - 03.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Dünkü işlemleri 27,16 liradan tamamlayan hisseler, bugüne 27,2 liradan başladı. TSİ 10:00’da ise 27,3 liraya yükseldikten sonra hızla düşerek 25,84 liraya indi. Bu seviyeden hafif toparlanan GWIND 27 lira sınırına yükseldikten sonra hızla düşerek 25,68 liraya indi. Bu seviye 3 aydan uzun süre sonra kaydedilen en düşük seviye oldu.

GCM Yatırım Banner

Hisseler düşüş hareketleriyle devre kesici çalıştırdıktan sonra TSİ 11:50 sularında yüzde 4,71 düşüşle 25,88 lirada seyretti. Tüm zamanların zirvesini 25 Eylül’de 38,72 lira ile kaydeden hisseler, o günden beri düşüş eğilimine devam ediyor. Aylık bazda yüzde 20’ye yakın kayba işaret ederken, geçen haftanın Cuma gününe göre yüzde 6,64 daha düşük seviyeden işlem görüyor.

Üstelik hisseler emsallerine göre yıllık bazda yüzde 33,94 ile daha düşük bir performans kaydetmiş durumda bulunuyor. Buna karşın hisselerin uzun vadede güçlü bir görünüme sahip olduğu düşünüyor. Tuncay Turşucu yayımladığı blog yazısında Galata Wind şirketini beğendiğini, 12 aylık fiyat hedefinin 34 lira olduğunu belirtti. Aynı zamanda hisselerin şu an cazip görünmese de düşüşlerin fırsat olabileceğine işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın