Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilanço Sonrası Düşen Hisseler için Hedef Fiyat Yüksek Tutuldu

Bilanço sonrası hisselerinde hızlı bir düşüş olan petrokimya şirketi için hedef fiyat açıklması geldi. Hedef fiyat yükselirken, hisseler düşmeye devam ediyor. Detaylar haberde...
Bilanço Sonrası Düşen Hisseler için Hedef Fiyat Yüksek Tutuldu
HABER GİRİŞ

Petrol sektörünün öncü isimlerinden biri olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. dün geçen yıla ilişkin bilançosunu açıkladı. 2022 yılındaki zarar açıklayan şirket, geçen yıl 7,39 milyar TL net kar sağladı. Petkim’in bilanço sonrasında İş Yatırım’dan hedef fiyat açıklaması geldi.

İş Yatırım tarafından bugün paylaşılan raporda enflasyon muhasebesinin Petkim’in faaliyet karlılığını etkilediği not edildi.

Şirketin 2022 yılında 1,28 milyar TL net zarar ettiği, geçen yıl ise 7,39 milyar TL net kar sağladığı aktarıldı.

Enflasyon muhasebesi etkisinden arındırılmış 2023 dördüncü çeyrek net karının beklentileri aştığı aktarıldı. Petkim’in 4Ç23’te 15,1 milyar TL net kar elde ettiği beklentinin 1,99 milyar TL olduğu bildirildi.

Söz konusu raporda 2024 yılı beklentilerine değinildi. Petrokimya sektöründe talep zayıflığı ve arz fazlası sorunlarının devam ettiği, bu yılın geri kalanında da hızlı bir toparlanma beklenmediği kaydedildi. Bu doğrultuda şirket yönetiminin 2024 yılı FAVÖK beklentisini 120-150 milyon dolar aralığında belirlediği not edildi.

GCM Yatırım Banner

Yapılan bu değerlendirmeler kapsamında şirketin hisseleri için hedef fiyat açıklaması şu şekilde not edildi:

“PETKM için hisse başına hedef fiyatımızı makro varsayımlarımızdaki güncellemeler ve STAR Rafinerisi değerlememizdeki yukarı yönlü revizyon sonucunda önceki 20,75TL’den 25TL’ye yükseltiyoruz. Yüzde 17’lik sınırlı getiri potansiyeli nedeniyle hisse için TUT tavsiyemizi sürdürüyoruz.”

Petkim Paratic Piyasalar
Kaynak: Paratic Piyasalar

PETKM hisseleri bilanço sonrası hızlı bir düşüşe geçti. Şirket kar açıklamış olsa da hisseler kırmızı yaktı.

Bilanço sonrası dün taban olan hisseler kapanışı 21,3 TL’den yaptı. Hisselerdeki düşüş haftanın üçüncü gününde de devam etti. Hisseler bugün açılışı 20,40 TL’den yaptı. Yüzde 5’e yakın düşen hisseler yazım sırasında 20,34 TL’den işlem gördü.

PETKM hisselerinin aylık kaybı yüzde 19,71, haftalık kaybı yüzde 12,44 oldu. Son üç haftanın en düşük değerini görmüş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.