Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilanço Sonrası Aracı Kurumlar TCELL Beklentilerini Yükseltti

Aracı kurumlar, piyasa beklentisinin üzerinde gelen Turkcell'in ikinci çeyrek bilançosu sonrasında, hisse başına hedef fiyatta güncelleme yaptı.
Bilanço Sonrası Aracı Kurumlar TCELL Beklentilerini Yükseltti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., dün ikinci çeyrek bilançosunu açıkladı. Şirket, 2Ç23 döneminde 3 milyar 161 milyon TL net kar elde ederek piyasa beklentisinin üzerinde bir kar sağladı. Yılın ilk altı ayında elde ettiği kar miktarı 5,9 milyar TL olurken, yıllık artış yüzde 125 olarak hesaplandı.

Beklentilerden pozitif gelen karda, güçlü ciro artışı ve aynı hızda artmayan maliyetlerle, artan abone sayısı gerekçe gösterildi. Turkcell, yılın ilk yarısında cirosunu yıllık bazda yüzde 68 oranında artırarak 22,4 milyar TL’den 37,6 milyar TL’ye yükseltti.

Şirketin elde ettiği FAVÖK, ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 97, altı aylık dönemde yüzde 79 arttı.

Aracı Kurumlar Günlük Bültende Bilanço Değerlendirmesi Yaptı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Beklentilerden daha iyi gelen bilanço sonrasında TCELL hisseleri zayıf bir performans gösteriyor. Saat 13.08’de yüzde 0,3 ekside 53,55 liradan işlem görüyor. Aracı kurumlar ise 18 Ağustos bülteninde bilanço değerlendirmesi ile şirketin hissesine dair beklentilerini açıkladı.

İntegral Yatırım

Kurum raporunda bilançoyla ilgili olarak, şirketin nakit değerlerinin 2022 yıl sonuna göre 9 milyar TL artarak 35 milyar TL’ye çıktığı, işletme faaliyetlerinden 17,3 milyar TL nakit girişi sağlandığı belirtildi. Şirketin, Turkcell Grup gelirlerinin yıllık bazda yüzde 71 büyümesini beklediği aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

İntegral Yatırım, Turkcell’in beklenti üzeri gelen net karını olumlu karşıladıklarını, enflasyonist ortamın beraberinde gelen fiyat artışlarına ek olarak müşteri sayısındaki artışı da pozitif bulduklarını bildirdi.

Bu kapsamda, Turkcell için 12 aylık hedef fiyat 88 TL olarak belirlendi.

Vakıf Yatırım

Vakıf Yatırım’ın ikinci çeyrek net dönem karı için beklentisi 3,4 milyar TL olurken, açıklanan yaklaşık 3,2 milyar TL buna yakın geldi.

Kurum bülteninde, “Finansallar öncesinde son bir ayda şirket hisseleri endeksten yüzde 2,7 pozitif ayrışsa da yılbaşından bu yana endekse paralel performans sergiledi. Şirket finansallarının ardından Turkcell için hisse başı hedef fiyatımızı, şirket beklentilerindeki değişiklikler ve makro öngörülerimizdeki yukarı revizyonlara bağlı olarak, 43,3 TL seviyesinden 73,4 TL seviyesine güncelliyoruz.” açıklamasına yer verildi.

Endekse paralel getiri” önerisi korunurken, “TUT” tavsiyesi “AL” olarak revize edildi.

İş Yatırım

İş Yatırım da Turkcell’in beklenti üstü net kar rakamı açıkladığını bildirdi. 2Ç23 sonuçlarına ve 2023 beklentilerinde yapılan değişikliklere piyasanın olumlu tepki vermesinin beklendiği söylendi.

Bu kapsamda TCELL için hedef fiyat 53,2 TL’den 73,6 TL’ye yükseltildi.

Ak Yatırım

Kurum raporunda, “Beklentimizin üstünde kaydedilen net karın temel sebebi marjlardaki güçlü iyileşme ile birlikte tahminimizin üzerinde gerçekleşen operasyonel performans oldu.” yorumuna yer verilirken hisse başına 12 aylık hedef fiyat 64,5 TL’den 77,5TL’ye revize edildi. Endeks üstü getiri tavsiyesi ise korundu.

Halk Yatırım

Halk Yatırım günlük bültende TCELL için 50,94 TL olan hedef fiyatı 72,45 TL olarak yükseltti. “AL” tavsiyesini ise korudu. Son bilanço ile 2023 yıl sonu ciro beklentisinin 92,19 milyar TL, FAVÖK’ün 37,23 milyar TL ve net karın 12,77 milyar TL olarak revize edildiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.