Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Hisse Senetlerinde Bilanço Fiyatlaması, Bizim Toptan Beklentileri Aştı!

Yurt içi mali tablo açıklama döneminde haftanın ikinci günü. Borsa İstanbul'daki küresel satış dalgasından etkilenme ivmesini artırarak devam ederken olumsuz şirket bilançoları düşüşü hızlandırıyor.
Hisse Senetlerinde Bilanço Fiyatlaması, Bizim Toptan Beklentileri Aştı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yön belirsizliğinde hakim taraf aşağı yönlü grafikler oldu. Borsa İstanbul haftanın ilk gününde Uzak Doğu’dan gelen ılımlı havanın etkisinde yukarı yönlü grafikler çizse de, ikinci seansta yoğun olmak üzere %1’in üzerinde kayıpla günü kapattı. Küresel satış dalgasından bir önceki seferde hafif sıyrıklarla kaçabilen Türkiye varlıkları bu dalgaya direnemedi. MSCI Türkiye %1,4 kayıpla Meksika’dan sonra en çok değer kaybeden gelişmekte olan ülke borsa endeksi oldu. Türk lirası ve 10 yıllık kıymetlerde de görülen değer kayıpları dünya bazında zayıf bir seyir izledi.

Spot dolarda kaydedilen güçlenme, ABD 10 yıl vadelilerinde %1’in üstünde getiriler ve Türk lirası kanadında satışlarla Borsa İstanbul’da hafif aşağı yönlü hareketleri gerçekleşebileceğine işaret ediyor olabilir. Bugün bilanço açıklayan şirketlerden Bizim Toptan ve Hektaş karlılık oranlarındaki yüksek rakamlar bazında dikkatimizi çekiyor.

  • Yurt içi şirket gelişmelerinde mali tablosunda güçlü büyüme ve yüksek karlılık devam eden Bizim Toptan 2018 yılı 3. çeyrekte 9 milyon TL net kar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 1 milyon lira zarar açıklayan şirketin açıklayacağı net kar piyasa beklentisi 7,2 milyon TL idi. Operasyonel karlılığı beklentilerin çok üzerinde gelmesine rağmen vadeki alımlar nedenli finansman giderlerinin yüksek beklentileri aşması net kara yansımadı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==BIZIM %0.14’lük bir geri çekilmeyle 7,16 TL’den işlemlerine devam ediyor. Hisse aylık değişiminde %25.04 ve haftalığında %3.63 oranında primlenme kaydetti.

  • Hektaş geçen sene 3. çeyrekte açıkladığı 4 milyon Türk lirası net kara kıyasla bu yıl aynı dönem bilançosunda net karı 4 katına çıkararak 16 milyon lira net kar açıkladı. Satışlarında yıllık bazlı artışı %168 oranında artan şirket 3Ç18’de 119 milyon TL’lik satışa ulaştı.

Hektaş Üçüncü Çeyrekte Olumlu Bilanço Açıkladı

  • HEKTS %0.83’lük değer kaybıyla 9,58 TL’den işlem görüyor. Aylık değişiminde %3.14 değer kaybeden HESKTS, 52 haftalığında %30.30 değer artışı kaydetti.
  • Doğuş Otomotiv’den birleşme kararı! Doğuş Otomotiv bağlı ortaklıkları Doğu Oto Pazarlama ve Ticaret A.Ş. ile Doğuş Damper Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nin birleşme kararı alındığı açıklandı. Yapılan birleşme tamamlandığında ayrıca kamuoyunun bilgisine sunulacağı belirtildi.
  • DOAS %1.49 oranında düşüşle 4,62 TL’den fiyatlanıyor. Şirket 52 hafta, bir aylık ve yedi günlük değişimlerinde değer kaybı grafikleri çiziyor ve oranları sırasıyla %38.94, %14.13, %6.29 olarak inceleniyor.
  • Akçansa’dan edinilen habere göre, firma yurt içinde 250 milyon TL’yi aşmayacak şekilde nitelikli yatırımcıya satılmak üzere finansman bonosu veya tahvil ihraç edilmesine karar verdi. Şirket ihtiyaçları doğrultusunda ihracı bir veya birden fazla seferde gerçekleştirecek.

Akçansa Bono veya Tahvil İhraç Edecek

GCM Yatırım Banner
  • AKCNS %0.52 oranında değer kaybıyla 7,63 TL’den işlemlerine devam ederken, 52 haftalık değişiminde %29.54 oranında bir değer kaybı gözlemliyoruz.
  • Turkcell bu akşam üstü 3Ç18 bilançosunu açıklayacak. Şirketin geçen sene aynı dönem açıkladığı 601 milyon Türk Lirası net kara karşılık piyasa beklentisi olarak TL’de kaydedilen değer kaybı kaynaklı 70 milyon lira civarında bir net zarar açıklanması bekleniyor.
  • TCELL %1.49 oranında bir geri çekilme kaydederek 10,58 TL’den işlem görmekte. Şirket 52 hafta, 1 ay ve 1 haftalık tüm değişimlerinde değer kaybı kaydetti.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.