Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilanço Dönemi Başlıyor! Bankalardan Yüksek Kar Bekleniyor

Şirketler bu hafta dördüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıklamaya başlıyor. Ünlü&Co, sektörlere dair beklentilerini açıkladı.
Bilanço Dönemi Başlıyor! Bankalardan Yüksek Kar Bekleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa yatırımcıları için yılın en kritik zamanlarından birisi başlıyor. 25 Ocak itibarıyla şirketler 2022’nin son çeyreğine ait finansal bilançolarını açıklayacak. Tahmin ve analizler yavaş yavaş gelmeye başlarken, Ünlü&Co Hisse Senedi Araştırma Raporu’nu yayımladı.

Kurumun değerlendirmesine göre bankaların net faiz gelirlerinde ve karlılığında artış olacak. Hazırlanan rapora göre 2022 yılının dördüncü çeyreğinde, bankaların net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 309, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 17 artacak.

Net faiz gelirlerinde artış olmasıyla birlikte toplam gelirin 89,6 milyar TL olması öngörülüyor. Güçlü performans sergilemesi beklenen diğer sektörler ise gıda, perakende, enerji, otomotiv ve havacılık olarak sıralandı.

Finans Dışı Şirketlerin Net Karında Düşüş Tahmini

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Midas

Bankalarda yüksek karlılık bekleyen Ünlü&Co, finans dışı sektörlerin net karının bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 15 oranında azalacağını düşünüyor.

Türk lirasındaki değer kaybında yavaşlama olması, ekonomik büyümedeki zayıflama ve mevsimsel bazı etkiler nedeniyle faaliyet karlarında ivme kaybı olacağı aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

Yıllık net kar beklentisi ise yüzde 136 artış olacağı yönünde. Kurum analistleri, bankaların dışında kalan şirketlerin FAVÖK büyümesinin yıllık bazda yüzde 50 artmasını, çeyreklik bazda ise yüze 20 azalmasını bekliyor.

Araştırmaya konu edilen tüm şirketler için ise ortalama yıllık karın yüzde 194 artması öngörülüyor. Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 3 oranında düşüş beklentisi var.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.