Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Truss’ın İstifasından Sonra: İş Birliklerimiz Sürecek!

ABD Başkanı Biden, Liz Truss’ın istifasına ilişkin yaptıkları ortaklıklar için teşekkür ederek iki ülke arasında iş birliklerinin devam edeceğini bildirdi.
Biden Truss’ın İstifasından Sonra: İş Birliklerimiz Sürecek!
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, İngiltere Başbakanı Liz Truss’ın istifasının ardından resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Boris Johnson’ın ardından 45 gün gün önce koltuğa oturan Liz Truss’ın istifasına ilişkin yaptıkları ortaklıklar için teşekkür etti.

Biden, “Başbakan Liz Truss’a, Rusya’yı Ukrayna’ya karşı savaşından sorumlu tutmak da dahil olmak üzere bir dizi konuda ortaklığı için teşekkür ediyorum.” diyerek iki ülke arasındaki iş birliklerinin devam edeceğini vurguladı.

İngiltere ve ABD’nin karşı karşıya olduğu küresel zorlukları işaret eden Biden, zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalıştıklarını belirtti. Ayrıca Birleşik Krallık ile yakın iş birliklerinin devam edeceğini kaydetti.

Liz Truss’ın İstifa Süreci

Truss’in istifası bir süredir ülkede konuşuluyordu. İngiltere’nin Maliye Bakanı Kwasi Kwarteng geçen hafta görevden alınmıştı ve sonrasında söylentiler daha da büyümüştü. Kwarteng’in açıkladığı bütçe planı sterlinde tarihi düşüşe sebep olmuştu. Tepkiler sonrasında bütçe planındaki vergi indiriminden vazgeçilmişti.

Truss açıklamasında ekonomideki sıkıntılara değinerek, bölünmeye sebep olan bütçe planından kaynaklı istifa ettiğini duyurdu. Yeni başbakan seçilene kadar görevde kalacağını belirtti.

Birleşik Krallık’ta yeni başbakanın iki hafta içerisinde yapılacak olan oylamanın ardından seçileceğinin bilgisi paylaşıldı.

Truss istifa kararından bir gün önce istifa çağrılarına karşılık vererek, “Ben bir savaşçıyım ve vazgeçmiyorum!” demişti. Ülkenin ekonomik istikrara sahip olduğundan emin olmak için ulusal çıkarları baz alarak hareket edildiğine dikkat çekmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu