Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Petrol Konusundaki Yetki Sınırlamasını Veto Edecek

ABD’de Biden’in petrol rezervini kullanma konusundaki yetkilerini sınırlayan bir yasa tasarısı üzerinde çalışılıyor. Ancak hükümet bunu kabul etmeyeceklerini duyurdu.
Biden Petrol Konusundaki Yetki Sınırlamasını Veto Edecek
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ABD’nin Stratejik Petrol Rezervinden petrol satışı yapılmasına ilişkin kısıtlamayı içeren yasa tasarını veto edecek. Hükümet, söz konusu kısıtlamanın Biden’in acil durumlar konusundaki yetkilerini engelleyeceğini belirtiyor.

Hükümet Sözcüsü Jean-Pierre, basın açıklaması düzenleyerek konuyla ilgili ifadelerini paylaştı. Söz konusu yasa tasarısının Cumhuriyetçilerin aşırı politikalarından biri olduğunu belirtti.

Tasarının çalışan aileleri mali açıdan zor duruma düşüreceğini, sadece zengin vergi mükelleflerinin ve büyük şirketlerin işine yaracağını, ABD’nin mali açığını şişireceğini vurguladı.

Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çeken Pierre, yasa tasarısının ABD’nin enerji güvenliğini daha fazla tehlikeye atacağını, enerji kıtlığına sebebiyet vereceğini ifade etti. Bunun ülkenin petrol çıkarma kabiliyetine müdahale ederek Rusya’nın savaş amaçlarına yardımcı olacağını kaydetti.

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, “Neden ülkenin acil durumlara müdahale etme kapasitesini ve bu acil durumların bir sonucu olarak maliyetleri azaltma kabiliyetimizi engelleyesiniz?” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Granholm, savaş nedeniyle artan gaz fiyatlarını düşürmek için dünya devinin petrol rezervini kullandıktan sonra yeniden doldurabileceğine inandığını bildirdi.

Biden, Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından sonra ABD’de yükselen benzin fiyatlarından dolayı 2022’nin Mart ayında ülkenin stratejik petrol rezervinden toplamda 180 milyon varilin üzerinde petrolün piyasaya sürülmesine müsaade etmişti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın