Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden: İsrail’in Savaş Kurallarına Uyacağından Eminim

ABD Başkanı Biden yaptığı açıklamayla İsrail'e bağlılığını yineledi ancak bir Filistin devletinin kurulması gerektiğini de savundu. Detaylar haberin içerisinde;
Biden: İsrail’in Savaş Kurallarına Uyacağından Eminim
HABER GİRİŞ

İsrail-Filistin arasındaki gerilim her geçen gün artarken savaşın daha geniş bölgeye yayılmasına ilişkin endişeler ülkeleri atağa geçirdi. Konuya ilişkin CBSNEWS’e konuşan ABD Başkanı Joe Biden, iki devletli çözüme giden bir yol olduğuna dair inancı olduğunu vurguladı.

İsrail’e 7 Ekim saldırısının arkasındaki terör örgütü Hamas’ın ortadan kaldırılması gerektiğinin altını çizen Biden, bir Filistin devletinin de olması gerektiğini bildirdi. Bölgede yaşanan terör saldırıları göz önüne alındığında iki devletli çözümün şu anda mümkün olmadığını kaydetti.

Hamas militanlarının 7 Ekim sabahı İsrail’de sınır duvarını yıkıp konserdeki kalabalıkları, evlerindeki aileleri ve sokaktaki insanları katletmesinin ardından İsrail’in Gazze’ye şimdiye kadarki en büyük bombardımanla karşılık verdiğini anımsattı.

ABD, İsrail ve Mısır ile Görüşüyor

Amerikalı yetkililerin bölgede bir insani koridor oluşturulması ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılması için İsrail ve Mısır ile görüşmelerde bulunduğunun bilgisini verdi.

Biden açıklamasında, “Mısırlılarla şu anda bu çocukları ve kadınları o bölgeden çıkaracak bir çıkış yolu olup olmadığı konusunda da konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

İsrail’in savaş kurallarına uyacağından emin olduğunu dile getiren Biden, Gazze’deki masumların ilaca, yiyeceğe ve suya erişebilecekleri konusunda da emin olduğunu vurguladı.

ABD Rehineleri Geri Almak için ‘Cehennem gibi Çalışıyor

Hayatta olanları bulup serbest bırakmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarına işaret ederek, konuyla ilgili olup bitenlerle derinden ilgilendiğini kaydetti. Amerikalı rehinelerin geri dönüşünü sağlamak için ‘cehennem gibi çalıştıklarını’ belirtti.

İsrail-Filistin arasındaki gerilimde en önemli şeyin bu vahşete son vermek olduğunu söyleyen Biden, bunu yapanlardan hesap sorulması gerektiğini bildirdi.

İsrail’in ülkedeki en iyi savaşan güçlerden birine sahip olduğunu savunan Biden, “Onlara ihtiyaç duydukları her şeyi sağlayacağımızı garanti ederim.” dedi.

Ortadoğu’daki durum sebebiyle ABD’deki terör tehdidinin arttığına işaret eden Biden, ABD’deki herhangi bir tehdidin önlenmesi konusunda İç Güvenlik ve FBI’dan kişilerle görüştüğünü söyledi. Söz konusu durumun olmaması için büyük çaba gösterdiklerine dikkat çekti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.