Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden, İsrail ve Ukrayna için 106 Milyar Dolarlık Ek Fon İstedi

ABD'de Biden yönetimi, Kongre'den büyük bölümü İsrail ve Ukrayna için olmak üzere yaklaşık 106 milyar dolarlık ek fon talebinde bulundu. Detaylar haberde;
Biden, İsrail ve Ukrayna için 106 Milyar Dolarlık Ek Fon İstedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde Joe Biden yönetimi, Ukrayna, İsrail ve ABD sınır güvenliğine yönelik planları finanse etmek için yaklaşık 106 milyar dolarlık ek fon talebinde bulundu.

Biden’ın fon talebi, Hamas güçlerinin İsrail’in güneyinde 1.400 kişinin ölümüne yol açan saldırısının ardından Gazze’yi bombalayan İsrail’i ziyaret ederek dayanışma sözü vermesinden birkaç gün sonra gelmiş oldu.

Fonun Büyük Bölümü Ukrayna İçin Kullanılacak

Talep edilen ek fon tutarının büyük bölümünü oluşturan 61 milyar dolarlık kısmının, ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardımı kapsamında olduğu bilgisi verildi.

4 milyar dolarlık kısmın, Demir Kubbe ve Davud Sapanı hava ve füze savunma sistemlerinin takviyesi için kullanılacağı belirtildi. Açıklamada, Demir Işın hava savunma sisteminin geliştirilmesi için 1,2 milyar dolar kaynak aktarılacağı ifade edildi.

Ek fonun bir bölümünün ise ABD-Meksika sınırındaki güvenlik önlemlerini yükseltmek amacıyla kullanılacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Biden yönetiminin, Gazze Şeridi’ndeki kriz de dahil olmak üzere insani yardımlar için 9 milyar doların üstünde bir meblağ talep ettiği de belirtildi.

Kongre’nin alt kanadı Temsilciler Meclisinde, Cumhuriyetçi çoğunluğun yeni bir başkan seçememesi sebebiyle Biden yönetiminin ek fon talebininin ne zaman onaylanacağı şimdilik belirsizliğini koruyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.