Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden ile Japon Mevkidaşından Kuzey Kore ve Çin Kararı

Güney Kore’nin ardından Japonya’yı ziyaret eden Biden, Hint-Pasifik’te barış vurgusuyla Çin ve Kuze Kore’ye karşı birlikte çalışma taahhüdünde bulundu. İşte detaylar;
Biden ile Japon Mevkidaşından Kuzey Kore ve Çin Kararı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Asya turuna çıkan ABD Başkanı Joe Biden, Güney Kore’nin ardından Japonya’yı ziyaret etti. Hafta sonunda liderlik görevine yeni başlayan Güney Kore Başkanı Yoon Suk-yeol ile görüşen Biden, burada Kuzey’den gelen tehditlere karşı ortak askeri tatbikatları genişletme kararı almıştı.

Japonya’daki görüşmelerden de benzer şekilde savunmaya yönelik kararlar çıktı. Biden ileJaponya Başbakanı Fumio Kishida, Çin’in Asya’da artan etkisine karşı koymak için yakın bir şekilde çalışmayı taahhüt etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre Biden, Japonya’nın savunma yeteneklerini güçlendirme planını destekledi.

Açıklamada, iki liderin Çin’in uluslararası hukuka aykırı olan ve giderek artan şekilde zorlayıcı davranışları konusunda yakın çalışma taahhüdünde bulunduğu belirtildi. Buna Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (DPRK) nükleer ve balistik füze programlarının dahil olduğu söylendi.

Gelişmekte olan teknolojiler, tedarik zinciri güvenliği ve temiz enerji gibi alanlarda işbirliğini derinleştirme konusunda anlaşıldı.

Bir dizi ikili, bölgesel ve küresel meselelerde işbirliğini ilerletmek için bugün Başbakan Kishida ile bir araya gelen Biden, Japonya’nın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına yanıt vermedeki liderliğini de övdü.

GCM Yatırım Banner

Aynı zamanda güçlü bir ABD-Japonya ittifakının Hint-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın temel taşı olduğuna dikkat çekti.

Başkan, Başbakan Kishida’nın Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına yanıt vermedeki liderliğini ve Japonya’nın savunma yeteneklerini güçlendirme kararlılığını övdü ve güçlü bir ABD-Japonya ittifakının Hint-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarın temel taşı olduğuna dikkat çekti.

Biden’ın Quad isimli grubun ülkelerinin liderleriyle görüşmeleri içeren ziyaretinin temel taşı, Hint-Pasifik Ekonomik Çerçevesi’nin başlatılması. Quad ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya’nın katılımıyla kurulan ve Pasifik bölgesinde Çin’i dengelemeyi amaçlayan dörtlü bir ittifak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın