Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO Başvurusundan Memnun

Daha önce Finlandiya ve İsveç'in NATO’ya üyelik sürecini destekleyeceğini söyleyen ABD Başkanı, yeni bir açıklamada bulundu.
Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO Başvurusundan Memnun
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği için yaptığı başvuru hakkında görüşünü söyledi. Yazılı açıklamasında kullandığı ifadede “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurusunu güçlü şekilde destekliyoruz ve memnuniyetle karşılıyoruz. ABD Kongresi ve NATO müttefiklerimizle Finlandiya ve İsveç’i tarihin en güçlü savunma ittifakına hızlı şekilde dahil etmek için çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum.” dedi.

Bu iki ülkenin her ülkede kapsamlı ve kapsayıcı demokratik süreçlerin ardından NATO üyeliği için önemli bir karar aldığını belirtti.

“NATO, demokratik ilkelere olan ortak bağlılığımız ve Avrupa’da ve dünyada barış ve refah vizyonumuzla birleşen Avrupa ve Kuzey Amerika’daki bir milyar insanın güvenliğini garanti etmektedir.” diyen Biden, NATO’nun 5. maddesine bağlılıklarının sarsılmaz olduğuna vurgu yaptı.

İsveç ve Finlandiya’nın ABD’nin sadık dostları olduğunu, NATO’ya katılarak savunma alanındaki iş birliğinin daha da güçlenmesinin sağlanacağını sözlerine ekledi.

ABD’nin müttefikleriyle birlikte Baltık Denizi bölgesindeki güçlü tatbikat faaliyetlerini ve varlığını sürdüreceğini ifade eden Biden, ortak güvenliğe yönelik herhangi bir tehdide karşı teyakkuzda kalmak, herhangi bir saldırı tehdidini caydırmak ve bunlarla savaşmak için Finlandiya ve İsveç ile birlikte çalışacaklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bir süredir gündemde olan konuda bugün beklenen gelişme oldu. Finlandiya ve İsveç NATO’ya üye olmak için resmi başvurusunu yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, gelişmenin ardından Biden’ın İsveç Başbakanı Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö’yü Perşembe Beyaz Saray’da kabul edeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.