Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Enflasyon için Salgını ve Putin’i Sorumlu Tuttu

ABD Başkanı Biden, artan fiyatlar için elinden geleni yaptığını ve Kongre’ye enflasyonist baskıyı azaltmaları için talimat verdiğini söyledi.
Biden Enflasyon için Salgını ve Putin’i Sorumlu Tuttu
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD Başkanı Joe Biden, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ülkedeki artan enflasyon hakkında açıklama yaptı. Biden, ülkede şu an artan fiyatların sorumlusunun Covid-19 salgını ve Rusya Başkanı Putin olduğunu söyledi.

“Ailelerin hala daha yüksek fiyatlar ile mücadele ettiğini biliyorum. Ben bir ailede büyüdüm, eğer benzin fiyatı yükselirse bunu hissederdik.” diyen Biden, fiyatları düşürmek ve Putin’in fiyat artışını kontrol altına almak için elinden gelen her şeyi yaptığını ifade etti.

Bu nedenle günde bir 1 milyon varilin serbest bırakılmasına izin verdiğini söyledi. Biden, 31 Mart’ta stratejik petrol rezervinden altı ay boyunca, günde 1 milyon varil petrolün piyasaya sürülmesi için talimat vermişti. Bu hamlenin ise dünyadaki ortaklar ve müttefikler ile koordine edilmesini sağladığını açıkladı.

Kongre’yi sadece gaz fiyatları için değil ailelerin elektrik faturalarının, reçeteli ilaçların ve daha fazlasının maliyetini düşürmek için derhal harekete geçmeye ve enflasyonist baskıyı azaltmaya çağırdığını söyledi.

Ardından işsizlikle ilgili paylaşım yapan Biden, işsizliğin yüzde 6,4’ten yüzde 3,6’ya düştüğünü belirterek, “Bu, şimdiye kadar kaydedilen bir başkanlık dönemi için işsizlikte en hızlı düşüş.” şeklinde açıklama yaptı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, son 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon için Putin’i sorumlu tutmuştu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu