Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Duyurmuştu: İsrail Ateşkese Yeşil Işık Yaktı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Cuma günü duyurduğu 3 aşamalı rehine teslim planı İsrail basınında doğrulandı. İsrail'in rehine teslimi konusunda Hamas ile anlaşma yoluna gittiği ileri sürüldü.
Biden Duyurmuştu: İsrail Ateşkese Yeşil Işık Yaktı
HABER GİRİŞ

Hamas’ın İsrail’e karşı geçen yıl 7 Ekim’de başlattığı saldırıların ardından oluşan savaş ortamının sonlanması için yeni bir gelişme yaşandı. İsrail basını, Hamas ile Gazze’deki rehinelerin bırakılması konusunda anlaşıldığı haberini paylaştı.

İsrail’in resmi yayın kuruluşu KAN’ın haberinde adı verilmeyen siyasi bir kaynak, İsrail’in ilk aşamada ölü ya da diri fark etmeksizin 33 rehinenin serbest bırakılmasını, ikinci aşamada ise savaşın sonlanmasını içeren bir anlaşmayı kabul ettiğini ileri sürdü.

İddiaya göre ABD Başkanı Joe Biden’ın önerisi hayata geçirilecek. Öneriye göre askerler, kadınlar ve yetişkinler dahil olmak üzere tüm rehineler serbest bırakılacak ve aşamalı plan 42 gün sürecek.

6 haftalık süre sonunda İsrail ile Hamas arasında kalıcı ateşkes müzakereleri başlayacak. Ancak anlaşmada bir detay bulunuyor.

Buna göre ikinci aşamaya geçildiğinde tüm rehineler serbest bırakılacak fakat iki taraf arasında kalıcı ateşkes müzakereleri gerçekleşmezse geriye kalan asker ve erkeklerin rehinelik durumu sürecek. Üçüncü aşamada ise ölen rehinelerin cenazeleri teslim edilecek.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı, geçen gün yaptığı konuşmasında taraflar arasında gerçekleştirilecek 3 aşamalı rehine teslim sürecinden bahsetmişti.

Beyaz Saray’daki konuşmasında, İsrail’in ateşkes önerisi sunduğunu söylemişti. Rehine teslimi gerçekleşirken İsrail’in Gazze’deki yerleşim yerlerinden çekilme sözü verdiğini paylaşmıştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.